vaginismi ravi 02.05.02 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Sooviksin teada kas vaginismi on võimalik ka kuidagi kirurgiliselt ravida.

Olen proovinud mitme aasta jooksul täita kõikvõimalikke soovitusi (lõdvestumine, alkohol), kuid see pole aidanud. Ka pole mul mingeid varasemaid negatiivseid seksuaalkogemusi, kohe algusest peale oli vahekorra üritamine kohutavalt valus, hirm on tekkinud sellest. Günekoloog on kunagi mulle öelnud, et tegemist on paksu neitsinahaga ja võiks üritada selle opereerimist. Kas selline operatsioon võib vähendada valu tasemele, kus vahekord oleks reaalselt (kasvõi kuidagi )võimalik???Või ehk oskate mulle soovitada midagi muud, olen lootuse paranemise suhtes juba peaaegu kaotanud.

Teid siiralt tänades, Airi

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere,Airi! Vaginism on seisund,kus suguühe ei õnnestu ,sest peenist on naise pinge- ja hirmureaktsiooni tõttu võimatu tuppe saada.Loomulikult tuleb mõelda ka tugeva neitsinaha peale,sest ravi on põhimõtteliselt täiesti erinev.Vaginismi korral reageerib naine häbememokkade ja tupe välisava puudutustele vaagnapõhja lihaste intensiivse kokkutõmbega.Vaginism ilmneb nii suguühte üritamisel kui ka günekoloogilisel läbivaatusel.Mitte alati ei suuda naine meenutada,et minevikus oleks toimunud midagi ebatavalist.Mõned naised lihtsalt reageerivad ülitundlikult häbememokkade puudutamisele.Kodus võiks proovida õlitatud sõrme,hiljem kahte sõrme tuppe viia ja vähehaaval ka tuppe venitada.Kui tupe venitamine kahe sõrme abil on õnnestunud,alustage vähehaaval suguühte harjutamist.Vaginismi ravis on kasulik asend,kus naine on mehe peal istuvas poosis,siis on olukord naise poolt juhitav.Naine võib ise pärast eelmängu küllaldase erutusseisundi tekkides juhtida peenise tuppe.Esialgu ei taotletagi ühtimisliigutusi- nendega alustatakse siis,kui need tunduvad loomulikena.Seksuaalne rahuldus saadakse veel selleski faasis kätega silitades.Võiksite kasutada ka libiaineid näit.GLEITGELEN emulsioon,mida viiakse sõrmeotsaga tupe sissekäiku. Pingul fibrootiline neitsinahk on harva suguelu häirete põhjustaja.Kui tegemist on orgaaniliselt paksu koega ,lubab patsient sooritada gün.läbivaatust ilma hirmureaktsioonita.Häire on ravitav plastilise operatsiooniga,mis vaginismi puhul on vastunäidustatud.