Polütsüstilised munsarjad 26.04.02 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

mul diagnoositi veebruarikuus polütsüstilised munasarjad. Selle tulemusena ei ole mul päevi olnud juba alates detsembri algusest. Kas on loomulik, et arstid midagi selle joaks ette ei võta? Ultrahelis olen ka kaks korda käinud ja emaka limaskest ei olnud siis veel nii paks, et "päevadele" kaasa võiks aidata. Arst rääkis, et probleeme võib tekkida vaid lapse saamisel ning et kui kuus kuud peale "beebiprojekti" algust midagi juhtunud ei ole, hakatakse siis seda tablettidega ravima. Usaldan teda, kuigi olen tema juures käinud vaid korra. Siiski olen mures ka enda pärast ja muutuste pärast, mis minu kehas toimuvad (vistrikud seljal, näol). Tahaksingi teada, et järsku annab ikkagi midagi teha, et need "päevad" pihta hakkaksid. Tahaks ju normaalse naise elu elada.

P.S. enne diagnoosi kasutasin ka rasestumisvastaseid tablette Femoden kuskil 3 aastat.

Suured tänud vastamast...

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Polütsüstiliste munasarjade puhul on tegemist kroonilise anovulatsiooniga-munarakk ei küpse lõplikult ega pole võimeline viljastumiseks.Menstruatsioonitsükkel on mitteregulaarne või puudub täiesti.PCOS on oma olemuselt hormonaalne häire ,mille puhul on tavaliselt kõrgem meessuguhormoonide tase.Ravi sõltub suurel määral haigusjuhust ja domineerivetest sümptoomidest.Sageli on efektiivne ja küllaldane kehakaalu langetamine dieedi abil.Mensrtuatsioonitsükli häirete korral võib kasu olla suukaudsetest rasestumisvastastest vahenditest,mis on valitud vastavalt hormonaalsele seisundile.Ovulatsiooni esilekutsumiseks kasutatakse antiöstrogeene ja alternatiivseks meetodiks on praegusel ajal munasarjade "drillimine"e.tsüstide läbitorkamine laparoskoopia teel.