mures 18.03.02 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

olen 33 aastane kolme lapse eme ja mulle arst soovitas paigaldada hormoonspiraali (levonova) sellest on möödunud 2.5 aastat ja mul on hakanud karvakasv rindadel (mõned üksikud) ja näol kasvama.kaal on ka palju tõusnud olen omast arust muutunud närviliseks ja olen väsinud kohe ei jõua midagi teha.käisin arsti juures rääkimas probleemist arst ütles et kellegil teisel ei ole esinenud probleeme et miks siis mul, kirjutas mulle emakaküünlad (pausanol) aga neid on ebamugav kasutada.kas peaksin mõtlema spiraali välja võtmist?

naistearsti juurde on siin küllaltki raske saada, peab olema arsti saatekiri või lähed eraarsti juurde (elan 9 aastat soomes) mis on väga kallis.tavaliset hoiab kõik asjad pere arst kellelt on väga raske mingit saatekirja saada(võib olla erand juhus ei tea).

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Hormoonspiraal on lokaalse toimega,kuid harvadel juhtudel siiski mõjutab kogu organismi. Arvaksin et peaksite spiraali eemaldama kui antud probleemteid häirivad. Mul on olnud patsiente (üksikuid),kellel on analoogsed kaebused. Spiraali võib ju ka perearst eemaldada. Kõike head soovides dr. Kadastik