Esimene menses 16.03.02 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Olen veidi murelik ema. Lugesin hiljuti tütarlaste esimese menstruatsiooni kohta, et see peaks algama 15 eluaastaks. Minu tütar on 15 täis ja natuke peale. Menstruatsiooni pole tal veel alanud, sest ta on hilise arenguga(nagu ma isegi). Ta on eakaalastest igas mõttes väiksem, 158 cm pikk ja kaalub 42 kg. Kehaline areng siiski toimub, väikesed rinnamüksud on juba olemas ja kehal karvu ka. Nüüd vaevangi oma pead, kas peaksin tütre naistearstile saatma või on põhjust veel oodata. Ei tahaks last ilmaasjata muretsema panna, ehk on tema jaoks veel vara ja võiks veel oodata. Ja kui oodata, siis kui kaua veel?

Ette tänades murelik ema!

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Teil ei ole momendil veel põhjust muretsemiseks.Vanus,kus toimuvad normaalsed puberteediea muutused,varieerub üsna suurel määral.Kuus olulisemat kehalist muutust ,mis puberteedis toimuvad on: rindade arenemine,häbemekarvade kasv,kaenlaaluste karvade kasv,välissuguelundite areng,pikkuskasvu suurenemine,menstruatsioon,kehakuju muutus.Menstruatsiooni alguseks peaks kehakaal olema vähemalt 47 kg.