seen 11.03.02 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 37 aastane kahe poja ema. Elasin 17 aastat koos abikaasaga. Minu peamiseks haiguseks oli seen. Ravisin seda küünaldega(tupe) ja sain haigusest lahti. Poole aasta möödudes oli seen tagasi. Alguses kahtlustasin abikaasat, et tal on abieluväline suhe ja temalt saan uue nakkuse. Kuid nüüd oleme aasta lahus olnud ja seen on ikka poole aasta tagant välja löönud.

Olen elanud suguelu mõned kuud uue partneriga. Peale seda hakkas uuesti seen. Kas peksin sellest talle rääkima ja peaksime koos end ravima või piisaks minu ravimisest? Millist ravimit te soovitaksite? Veel on mul mure.

Nimelt peale vahekorda on mul tekkinud õrn tumepruun verine eritis, mis kestab mõned tunnid peale vahekorda. Ka vahest on kerge valu kõhus vahekorra ajal(eriti kui partneri suguti on sügaval minu tupes).Millest see võib olla tingitud?

Olen kahel korral käinud põletamas emakakaela haavandit(15 aastat tagasi). Kas perearstil kontrollis käies arst näeks seda?

Mul on olnud spiraal 8.5 aastat ja hakkan seda vahetama järgmisel kuul. (see oli 8 aastane spiraal)Vahetama pidin aga pool aastat tagasi. Kas on võimalik praegu rasestuda?Teid ettetänades Sirli

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tupeseen ei ole suguhaigus. Sageli tekib neil naistel(ka meestel -harvem) kellel organism on nõrgestatud(nt raseduse ajal jne). Kaasa aitavad ka antibiootikumid, pillid, hügieenivahendid, allergilisus,stress jne. Raviks soovitatakse ka profülaktilisi kuure kui seen kipub korduma.Täpseid skeeme peab määrama teile günekoloog(tuperavi +suukaudne). Määrimine peale vahekorda on tingitud tõenäoliselt spiraalist. Kuigi antud spiraal oli lubatud 8 aastat nagu te ütlesite, siiski neid nii kauaks ei soovitata jätta. Perearst ei pruugi aru saada et on kaela kõrvetatud.