Reis rasedana Keeniasse 22.08.17 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

Kuu aja pärast on plaan lennata Keeniasse. Reisi kahjuks ära jätta ei saa, kuid avastasin ootamatult, et olen rase. Ilmselt ca 4 nädal.
Kuna see on pigem riskipiirkond, siis olen teinud kõik nõutavad vaktsiinid. Kuid kas on veel mingeid viise, kuidas end ja enda tulevast last kaitsta? Kas malaaria ravimid võivad loodet kuidagi kahjustada?

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Enne eksootilisse piirkonda reisides tuleb alati konsulteerida reisimeditsiini kabinetis ja teha kõik vajalikud vaktsineerimised ( Keeniasse reisides kollapalaviku, A-hepatiidi ja poliomüeliidi vaktsiinid). Malaaria vastu vaktsiini ei ole ja kuna Keenia kuulub malaaria riskipiirkonda, siis tuleb reisile minnes alustada malaariavastase raviga. Malarone võtmist tuleb alustada päev enne riskipiirkonda jõudmist ja jätkata veel 7 päeva peale reisi lõppu. Malaaria profülaktikaks ja raviks kasutatavate preparaatide kohta raseduse ajal puuduvad uuringud. Malaaria ravimid kuuluvad selliste preparaatide hulka, mida on lubatud raseduse ajal vajadusel kasutada. Kui rase reisib riskipiirkonda, peab ta igal juhul malaaria profülaktilist ravi tegema. Malaariasse nakatumise ohu vähendamiseks tuleb hoiduda sääsehammustustest (eriti maapiirkondades),riietuda pikkade varrukatega rõivastesse ning kasutada sääsetõrjevahendeid.