Määrimine enne pillilehe lõppu 22.08.17 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Olen kasutanud madala hormoonisisaldusega pille ligi aasta, kuid viimastel kuudel on alanud umbes nädal aega enne pillilehe lõppu määrimine, mis muutub iga päevaga suuremaks ning pillilehega lõpetades tuleb tavaline menstruatsioon. Kas määrimise esinemine on märk sellest, et pillid ei ole piisavalt efektiivsed ning rasestumisvastane kaitse pole tagatud? Kas ma peaksin olema mures võimaliku raseduse pärast? Ühtegi pilli vahele ei ole jäänud, ravimit võtan iga päev enam-vähem samal ajal, kolm kuud tagasi võtsin ühe pilli 6h hiljem ning pärast seda algas määrimine. Rohkem nii suurt hilinemist pole olnud, üle 1-2 h pole kõikumine kindlasti olnud. Vahekorras olles olen alati kasutanud kondoomi ning augusti alguses tehtud rasedustest oli negatiivne, aga hirm rasestumise ees on endiselt suur. Antibiootikume ega muid ravimeid kasutanud ei ole.
Tänan!

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Pillide üheks võimalikuks kõrvalmõjuks on vähene veritsus v. määrimine nende kasutamise ajal. Kõige sagedamini esineb ebakorrapärast veritsust pillidega alustades esimese kolme kuu jooksul, kuid selline veritsus võib tekkida ka hiljem. Kui pillide võtmise ajal esineb veritsust, siis see ei vähenda pillide rasestumisvastast efektiivsust.Juhul, kui üks või enam pilli ununeb võtta, siis ei ole rasestumisvastane toime enam tagatud. Et pillidega seotud veritsusi ei oleks, on soovitav pille vahetada ( Lindynette 20 asemel Lindynette 30 vm.)