HPV 68 ja lameepiteeli metaplaasia 24.07.17 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Mais käisin günekoloogi vastuvõtul, kui menstruatsioon oli juba 10 päeva hilinenud. Tegu oli väga kehva arstiga, aga tahtsin lihtsalt kindel olla, et kõik hästi. Tol hetkel proovisime mehega last teha. Nüüdseks enam sellega ei tegele, otsustasime veebruaris veel reisile minna ja peale seda ehk hakkama taas proovima. Eelnevaid sünnitusi/rasedusi pole, rasedusvastaseid vahendeid ei kasuta - ca 7 a oleme katkestatud vahekorra abil vältinud rasedust (kuna oleme abielus, siis paaniliselt rasedust ei väldi).
Arst helistas mulle nädal-paar peale visiiti ja ütles, et kõik näitajad olid korras. Vaatasin täna lihtsalt oma digilugu ja seal oli see visiit aegkriitiliste andmete all märgitud: HPV 68 positiivne ja lameepiteeli metaplaasia.
Enne oma mehega tutvumist olin ka HPV vaktsiini teinud ja kõik oli koguaeg korras olnud.
Mida peaksin nüüd arvama ja kas peaksin mures olema? Esimene vaba günekoloogi aeg on alles septembri keskpaigas, aga nüüd olen mures, et kas kõik on ikka hästi ja kas see analüüsi vastus tähendab seda, et mu mees on vahepeal kusagilt HPV saanud ja mulle suguhaiguse (HPV) edasi andnud..?
Kas arst tohib öelda telefonis, et kõik analüüsid olid korras, kui digiloos märgib HPV leiu positiivseks..??
Olen paanikas, palun abi..

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 26-aastane

Vastab tõele, ka kirja lugedes jääb sama mulje, nagu ise kirjutate: "Olen paanikas, palun abi.."
Millise vaktsiiniga olete vaktsineeritud? Vaktsiinid kaitsevad kõige ohtlikumate HPV kõrgete riskide viiruste eest, mis põhjustavad emaka kaela vähki, eelkõige tüübid 18 ja 18 jt. Eestis on olemas olnud 2, 4 ja 9 tüübi vastaseid vaktsiine.
HPV tüvesid on üle 250, kõigile ei toodeta kindlasti vaktsiine ja poleks ka soovijaid, kes niisugused summad oleksid nõus panustama teaduse arengusse.
Tüüp 68 ei kuulu kõrgeima riskiga viiruste hulka, sellega peab organism ise toime tulema. Ise saate: hoiduda suguhaigustest, vajadusel kasutada kondoomi, külastada naistearsti vähemalt iga 2,5a järgi, 30-aastaselt pöörduda tasuta PAP sõeluuringule, mitte suitsetada, hoida immuunsus kõrgel õige toitumise- ja elustiiliga jpm.
Kui soovite teisest nõustamist ja vastuvõtule kiiremini, siis saatke minu töömeilile glitter@naistearst.ee oma isikukood ja kellaajad, millal oleks sobivam tulla. Ehk vajate lisaks vooluse uuringuid ja ravi koos mehega, et saabuks oodatud rasedus.

Galina Litter naistearst.ee
Pirita Naistearstid