Emakakaelapolüübi eemaldamine ja tüsistused 24.04.17 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
5.04 oli hüsteroskoopia ja polüpektoomia (eemaldati ca 2 cm polüüp emakakaelast) - seda tsükli 17. päeval. Teostati ilma narkoosita (arst soovitas võtta vaid ibuprofeni + paracetamol), oli valus, selle järgselt saadeti kohe koju. Kodus hakkas väga tugev verejooks ja abikaasa viis mind erakorralisse. Nagu selgus, arst oli polüpektoomia käigus vigastanud suurema veresoone ja sealt purskas suures koguses verd ja hüübeid. Teostati narkoos ja emakakaela eesseina koagulatsioon, järgmisel päeval saadeti koju. 2 nädalat erirezhiimi, ei mingeid ravimeid peale rauatablettide, kuna verekaotus oli väga suur (väljakirjutamisel hemoglobiin 98). Järgneva 10 päeva jooksul kõikus kehatemp. 36,9-37,4, valu ei olnud. 17.04 algasid päevad (tsükli 29.päev), mis on mul alati kestnud 5 päeva, kahel viimasel päeval esineb vaid vähest pruunikat voolust. Kuid seekord algasid päevad 17.04, kuid kestavad siiani, st 8. päev. Kas see antud olukorda arvestades normaalne? Või võib veritseda mujalt, eesseinast? Mingit valu ei kurda, kehatemp. 37-37,1. Menstruatsioon oli mul kahel esimesel päeval vererohke (minu puhul tavaline), seejärel määris paar päeva verega, kuid 6.,7. ja 8. päeval on veritsus pisut suurenenud. Millega on see seotud?

Polüüp avastati UH käigus, kuna soov on rasestuda, kuid ei õnnestu. Nüüd pärast sellist stressi organismi jaoks - kui kiiresti on võimalik taastumne või tuleks rasestumisega riskide vältimiseks oodata? Kui jah, siis kui kaua soovitaksite oodata?

Kas Teie arvates selline polüüp (ca 0,5 cm diam ja 2 cm polüüp) emakakaelal võis olla lastetuse põhjuseks? Hormoonid ja vereanalüüsid olid enne polüpektoomiat korras.

Tänan ette!

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere!Nagu kirjast selgub,tehti Teile hüsteroskoopia ja protseduuri ajal diagnoositi ka emakakaela polüüp 0,5 x2 cm .Iseenesest ei ole tegemist suure polüübiga,aga ilmselt asetses laial alusel,mistõttu vigastas ka veresooni. Tavaliselt jääb väike veritsus alati peale emakakaela polüübi eemaldamist ( igal kolmandal patsiendil),aga siis asetatakse tuppe ka tampoon,mida Teile vist ei tehtud.. Polüüp on ju healoomuline muutus emakakaelakanali epiteelis,seetõttu tehaksegi seda protseduuri ambulatoorselt. Kuna kirjutasite,et hormoonid ja vereanalüüsid olid enne protseduuri korras,siis käsitletigi Teid kui tavapatsienti.Sain aru,et hüsteroskoopia ajal eemaldati ka emaka limaskest,sellest ka menstruatsioonitsükli kõikumine ja ebareeglipärane veritsus. Rasestuda võiks peale seda stressi siis,kui 2-3 menstruatsiooni on täiesti regulaarsed olnud. Polüüp emakaõõnes on sageli lastetuse põhjuseks,toimides seal nagu spiraal.Emakakaelal olles võivad olla takistuseks spermatosoidide edasiliikumisel.
Edu soovides,Maie Väli