PAP, süütus ja PCOS 03.03.17 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere
Kas pap-testi tehakse ka naistele, kes pole kunagi seksuaalsuhtes olnud?
Kui tõenäoline on, et "süütul" naisel on pap-testis mingid hirmsad muutused?
Kas HPV levib ka teisiti kui seksuaalsel teel? Kuidas?
Kas polütsüstiliste munasarjade sündroom ja kalduvus nö intiimpiirkonna pingele (vahel ei õnnestu tampooni sisestada) võivad muuta pap-testi tegemise (või üleüldse günekoloogilise ülevaatuse) valusamaks/võimatuks?

Ja veel: kas kerge valu alakõhus (natuke nagu menstruatsioon oleks) ja pidev kusehäda meenutav tunne tupe sissekäigus võib olla seotud PCOSiga? Ühe korra varem läksin sellega perearsti juurde, kes tõestas ära, et uriinianalüüs on normis ja kuseteede asi pole. Nüüd tunnen seda uuesti - nn päevad lõppesid paar päeva enne kui see tunne saabus. Eks läheb ka seekord ise üle, aga ma PCOSist ei tea palju rohkem kui seda, et mõne aasta eest naistearst ultraheli ja hormoonanalüüside alusel ütles, et see mul on.

Vabandan lollide küsimuste pärast, aga günekoloogilist ülevaatust tehti mulle esimest ja viimast korda kui olin 13. Meelde on jäänud ainult negatiivsed emotsioonid.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Olete 29 aastane naine, kellel on diagnoositud PCOS. PCOS-le iseloomulikke tunnuseid on erinevaid, kõige sagedamini menstruatsioonitsükli häired, harvad menstruatsioonid, anovulatoorsed tsüklid ja sellega seotud lastetus, samuti akne, ülekaal ja suurenenud karvakasv. Olete lõpetanud Metformini ravi, kuid soovitan seda ikkagi teha, kuna see aitab tsüklit korrigeerida ja kehakaalu kontrolli all hoida. Kindlasti pole alakõhuvalu ja ebamugavustunne tupe sissekäigus seotud polütsüstiliste munasarjadega.
PAP testi tehakse regulaarselt selleks, et võimalikult varakult avastada vähieelseid muutusi emakakaelas ja ennetada vähki. Emakakaela vähki põhjustab inimese papilloomiviiruse (HPV) kõrge riski viirus, mis on kõige sagedasem sugulisel teel edasikantav viirus. PAP testiga on võimalik hinnata HPV poolt põhjustatud muutusi emakakaela rakkudes, mis võivad viia emakakaela vähi tekkeni. HPV levib eelkõige sugulisel teel, kuid ka suuseksil ja pettingul (s.o. kätega teineteise erogeensete piirkondade erutamine) , kuna tegemist on kontakt-viirusega. Tõenäosus, et naine, kes pole suguelu elanud, võiks olla nakatunud mõne kõrge riski HPV tüvega ja sellest on tingitud rakumuutused emakakaelas, on minimaalne, kuid mitte 0.
Ma väga soovitan nõustamiseks pöörduda naistearsti poole. Ebaselge põhjusega kõhuvalude tõttu on vajalik ka günekoloogiline ultraheli uuring. Loodan väga, et saate oma hirmust üle ja registreerite naistearsti vastuvõtule.