Escapelle tablett 22.01.17 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Tean, et sos-pill ei ole rasedusvastane vahend, mida tohiks tsükli jooksul rohkem kui korra tarvitada, kuid soovin teada, mis oleks antud olukorras kõige sobilikum lahendus.

Ollakse kaitsmata vahekorras mitu korda eelmisel päeval (kondoomi polnud) ja järgmise päeva hommikul (kasutati kondoomi, kuid tekkis kahtlus, et see võis puruneda).
1. Kas raseduse vältimiseks piisab ühest tabletist pärast hommikusi vahekordi?
2. Kui juba öösel mõned tunnid pärast esimesi vahekordi sai escapelle tablett sisse võetud, kas see toimib ka veel järgmisel hommikul või peab siis igaks juhuks uuesti võtma?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 33-aastane

Igal ravimil on kaasas infoleht, mille järgi tuleb tegutseda ravimi tootja ettekirjutuse järgi:
ESCAPELLE
Võtke tablett niipea kui võmalik, eelistatult 12 tunni jooksul, kuid mitte hiljem kui 72 tundi (3 päeva)
pärast kaitsmata seksuaalvahekorda. ESCAPELLE´i võib kasutada ükskõik millal menstruaaltsükli
jooksul, välja arvatud juhul, kui te olete juba rase või arvate, et võite olla rase. Ärge närige tabletti,
vaid neelake alla tervelt koos veega. Ärge lükake tableti võtmmist edasi. Mida kiiremini pärast kaitsmata
vahekorda te tableti võtate, seda paremini tablett toimib.
...võite te manustada topeltannuse ESCAPELLE´i (nt manustades korraga 2 tabletti).
Peaksitegi nii tegema, sest mitte kunagi ei saa teda, kas tegelikult rasedust oligi. Kahjuks unustasite kirjutada viimase menstruatsiooni 1. päeva, et teada m tsükli päeva.
Pärast hädaabi pillide kasutamist on kuni järgmise menstruatsiooniperioodi alguseni soovitatav
kasutada mõnda barjäärimeetodit (nt kondoom, pessaar, spermitsiid, emakakaela kate).
Broneerige koheselt aeg naistearstile, et saada informatsiooni püsivate kaasaegsete kontratseptsioonimeetodite kohta.

Galina Litter naistearst.ee
Pirita Naistearstid