Emaka limaskesta paksenemine 31.12.16 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Kirjutan Teile suure murega. Olen 47-a naine, 29 aastat abielus, 5 täiskasvanud lapse ema (noorim 18). Töötan õpetajana, seega tööd-tegemist on palju ja eks ka närvipinget omajagu. Käisin dets alguses naistearstil tavakontrollis, kes suunas mind edasi ultrahelisse. Seal tuvastas ta emaka limaskesta paksenemise (käisin vahetult peale menstruatsiooni). Emakas on ka suurenenud, ent see on olnud nii juba esimesest sünnitusest saati, seega aastaid. Emaka lihases on ka 3cm sõlm. See on mul samuti olnud aastaid, ent vahepeal oli see kadunud ja mingi aja pärast ilmus uuesti. Arst määras emaka limaskesta eemaldamise jaanuaris. Nüüd ma olen väga hirmul, et mida see minu jaoks tähendada võib. Kui tegemist on emakavähiga, siis kas selline limaskesta eemaldamine on üldse hea variant või peaks koheselt eemaldama kogu emaka? Kui seal tõesti peaks olema midagi halba, siis kas selline kraapimine ei muuda seda kohe väga agressiivseks ning vastuse ootamise aeg ei jõua minu kahjuks tiksuda? Mul on olnud terve elu vererohked menstruatsioonid, aga eriti viimased 5-7 aastat. Samuti on mul terve elu olnud rohke voolus. Hormonaalseid vahendeid ei kasuta ega pole ka varem kasutanud, elu jooksul olen 3 korda siiski võtnud SOS-pilli, aga sedagi pikkade vahede järel ja üsna ammu. Menstruatsioon siiani korrapärane. Suguvõsas vähki pole olnud. Ema on 80-aastane ja seni tervise juures. Olen otsinud internetist infot ja kogemusi on siin igasuguseid. Sagedane on see, et kui ühel korral see limaskest eemaldatakse, siis see jääb korduma ja peab mitmel korral käima. Ka nn vähilugusid on seal küllaga. Minul on aga kartus suur ja kui enne ma ei tundnud midagi, siis nüüd on käes ka alakõhuvalud, rahutu uni koos halbade unenägudega, väsimus ja üldine halb enesetunne. Aasta tagasi käisin samuti ultrahelis, siis oli kõik korras. Ent aasta on pikk aeg ja selle jooksul jõuavad igasugu halvad muutused tekkida. Nagu nimetasin, kardan väga limaskesta eemaldamist ja selle tagajärgi juhul, kui asjad on halvad. Pelgan ka narkoosi, sest see kogemus puudub. Olen mõelnud, kas seda protseduuri saaks teha ka mõnda muud tuimestusvõtet kasutades? Kas on mõistlik minna kohe järgmisel päeval tööle? Mida Teie oskate minu lugu lugedes öelda, kuivõrd on mu kartused õigustatud ning milliseks hindate prognoosi?
Lugupidamisega
murelik T

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Kui teil ultrahelis leiti pakseneud limaskest menstruaaltsükli esimesel poolel, siis suure tõenäosusega on tegemist kas polüübiga või muu limaskesta paksenemisega nt hüperplaasiaga. Need muutused(healoomulised) on üsna tavalised teie vanuses, vähki te kartma ei pea, kuna selle tõenäosus on väike. Limaskest pakseneb hormonaalsete muutuste tagajärjel selles vanuses. Teile soovitati ilmselt emakaõõne abrasiooni, mis tähendab diagnostilist protseduuri. Selle käigus eemaldatakse funktsionaalne emaka limaskest, mis suunatakse uuringule, Tegevus on käeline ja emakaõõnt seest näha pole, lõplik diagnoos tuleb peale uuringut .Järgmiste menstruaaltsüklite käigus limaskest taastub ja kui te siiani olete regulaarselt menstrueerinud, siis suure tõenäosusega toimub teiega sama. Kui teie menstruatsioonid on vererohkemad ikkagi viimased aastad, mis on jällegi seotud preklimakteerilise perioodiga ja kui uuringu vastuses healoomulised muutused, siis on selleks ka ravi, et uuesti ei korduks. Mida teile raviks soovitada, teab kõige paremini teie günekoloog. Igal juhul kui limaskest on paks, siis tuleb täpsustada millega tegemist. Polüübi/hüperplaasia eemaldamine on võimalik ka hüsteroskoopiliselt, mille käigus on silmaga ekraanil näha kogu emakaõõs. Kui tegemist ainult polüübiga, siis ainult see eemaldatakse. Seda reeglina teostatakse narkoosis. Emakaõõne abrasiooni võib teha ka lokaalse tuimestusega kui te narkoosi väga kardate, samas protseduuri mingil määral tajute. Mõlemad vahelesegamised on lühiajalised ja neid tõesti ei pea kartma. Narkoos on lühiajaline ja tänapäeval selliste rohtudega, mis ei kahjusta teid. Juhul kui teil mingid kaasuvad haigused olemas, siis peate narkoosiarsti selles osas informeerima. Mida teie günekoloog soovitas ma ei tea kahjuks. Tööle võite minna kohe järgmisel päeval, kuna veedate ju mõned tunnid päevakirurgias.
DRKadastik