veel Diane-35 ja teised ravimid 05.03.02 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Lp. Galina Litter

Tänan Teid eilse vastuse eest!

Konkreetsemalt minu seisundist : Diane määramise põhjuseks olid munasarja tsüstid ja liigne karvakasv.

Kontratseptsiooni ma ei vaja. Dianet olen võtnud 7 kuud. Viimane kontroll oli detsembris. Siis oli alles 1 umbes 2-3 cm tsüst.

Arst ütles, et see on hormonaalne, neid esineb paljudel ja eriliseks muretsemiseks pole põhjust. Aga kirjutas ikkagi Diane 6 kuuks

ja arvas, et siis tuleks uuesti kontrollida.

Umbes kuu enne Dianega alustamist lõpetasin depressiooni ja ärevushäirete esimese ravikuuri. Ravi oli edukas tundsin end täiesti tervena.

Nüüd see kordus. Minu meelest liiga ruttu. Psühhiaatri arvates ongi sellise raskusastmega depressioonide kordumine tõenäoline.

Cipramiliga ravi ei ole praeguseks andnud oodatud efekti, juttu oli vajadusest Remeronile üle minna.

Dianet ma ei maininud, alles hiljem tuli mõte, et äkki on siin seos.

Kas võiksin Diane mõneks kuuks ära jätta? Kui tõsine asi see tsüst ikkagi on? Kui suur on tõenäosus, et ta võib muutuda halvaloomuliseks?

Olen 35 aastane. Muid günekoloogilisi haigusi põdenud ei ole. Sünnitanud ei ole. Probleemiks on olnud valud tsükli 1. päeval. Need võttis Diane ära küll, karvakasv jäi.

Või kas on olemas mõni Dianega sarnane ravim, millel puudub depressiooni soodustav kõrvalmõju?

Tänan.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud küsija!

Kõigepealt vastan Teie küsimustele:

-Diane-35 võite ära jätta, kui Te ei vaja kontratseptsiooni

-tsüstid alla 4-6 cm ei ole üldjuhul ohtlikud ja vajavad vaid jälgimist. Tavaliselt on nad funktsionaalsed-hormoonlsõltuvad, muutuvad m.tsükli jooksul

-kasvajad ehk tsüstoomid on üle 6 cm, kasvutendentsiga ja kaebusi põhjustavad. Need opereeritakse.

-noortel, ka Teil ei ole põhjust üldjuhul kahtlustada pahaloomulisust.

Selle hirmu ületamiseks on soovitav vereanalüüs 110.- munasarja vähi kasvajamarker.

-kõikide pillide kõrvaltoimeks on võimaliku kurvameelsuse süvendamine. See ei pruugi kõigil avalduda.

Te olete 35-aastane. Palun tehke otsus: kas soovite sünnitada. Siis alustage selle nimel tegutsemist, sest aeg läheb ja vanust tuleb juurde. Ütlen ikka patsientidele: ka Teie munasari on 35-aastane. Mõelge sellele ja konsulteerige psühhiaatriga. Tark on psühhiaatri poolt määratud ravikuur lõpetada või jätta ravi "vajadusel".

Kui Te ei soovi kunagi sünnitada, siis otsustage, millist elukvaliteeti Te oma organismi eripära arvestades sooviksite. Kui Teie otsused on tehtud, aitavad Teid eriarstid.

Tegutsege! Otsustage!

Naistearst Galina Litter