Hormonaalsed rasestumisvastased vahendid 02.08.16 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Kas on tõsi, et kui on pikka aega kasutatud hormonaalseid rasestumisvastaseid vahendeid, on suur risk haigestuda vähki? Ja kui see on tõsi, et neid ei tohi üle mingi aja kasutada, jäävad järgi ainult sellised rasestumisvastased vahendid nagu kondoom, tavaline spiraal ja steriliseerimine?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 40-aastane

Olen teie raviarstiga nõus, kõiki, kes on üle 35-aastased või kellel on 3 last ja nad ei soovi enam sünnitada nõustatakse munajuhade sulgemise suhtes naistel või vasektoomia suhtes meestel, nagu vastav seadus ette näeb. Igal meetodil on omad plussid ja miinused.
KHK kombineeritud hormonaalse kontratseptsiooniga ja KOK kombineeritud oraalse kontratseptsiooniga on sama, on nii plusse kui ka miinuseid. KHK tuleb iga 5a järgi üle vaadata. Ka on antibeebipillid, plaastrid ja NuvaRing eelkõige mõeldud täiesti tervetele alla 35a mittesuitsetavatele, normkaalus olevatele naistele, sest tõstavad tromboosiriski vanuse tõustes. Kombineeritud vahenditel on emaka limaskesta ja munasarjade vähi- ja põletikevastane toime, küll aga lahknevad arvamused liigse östrogeeni suhtes rinnavähi onkoloogidega.
Kui olete juba 17a antibeebipille tarvitanud, siis ei ole ju võimalik hinnata ilma ravita menstruatsioone täna, kui olete 40-aastane. Tundus, et sellised pillid on juba ajalugu nagu ka vaskspiraalid, vajate teisest nõustamist.

Galina Litter naistearst.ee
Pirita Naistearstid