Yasminelle tarbimise lõpetamine ja menstruatsiooni algus 15.07.16 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Olen Yasminelle pille võtnud ca 4 aastat. Vahepeal oli paus seoses neeruvaagna põletikuga. Viimasel aastal oli pidev probleem see, et tabletikuuri ajal eritus mitu nädalat verd. Samas menstruatsioon hakkas uuesti ka tabletivabal nädalal. Kellaaegadest pidasin kinni ja tablette võtsin korrapäraselt. Konsulteerisin mitme günekoloogiga, kuid vastuseks sain alati, et see kõik on normaalne või olete ikkagi unustanud tablette õigel ajal võtta. Lisaks sellele oli tihti vahekorra ajal valus (terav torkav valu alakõhus). Otsustasin nüüd siiski ravimist loobuda. Viimane kuur lõppes 9. juunil, peale mida oli ka menstruatsioon. Tänaseks päevaks ei ole uut menstruatsioonitsüklit alanud (enne Yasminelle tarbimist oli tsükli pikkus tavaliselt ca 21 päeva ja ei olnud muutlik, pigem algas menstruatsioon varem kui hiljem). Olen igaks juhuks teinud ka viimasel nädalal rasedusteste, kuid need on olnud negatiivsed.
Hetkel on juba mitmendat päeva alakõhus valud (selline kerge tuim valu nagu menstruatsiooni ajal) ja rinnad olid paar nädalat tagasi väga valulikud.
Olen lugenud, et peale beebipillide pikaajalist tarbimist võib see aega võtta, et menstruatsioonitsükkel taastuks. Sooviksin lihtsalt teada, kui kaua see aega võtab ja kas peaksin kõhuvalu pärast muret tundma.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Rindade hellus ja menstruatsioonitaoline kõhuvalu on märk peatselt algavast menstruatsioonist. Hilinenud menstruatsioon ja tuim alakõhuvalu esinevad sageli ka funktsionaalsete munasarja tsüstide ( follikulaarne tsüst, kollaskeha tsüst) korral. Sellised tsüstid kaovad tavaliselt iseenesest ja sellega seotud kaebused samuti. Kui pikaajaline pillide võtmine lõpetada, siis võivad esimesed tsüklid olla ebakorrapärased ja ovulatsioonid valulikud. Rasedus pole tõenäoline, kuna rasedustestid on olnud negatiivsed. Kui 2 nädala jooksul menstruatsioon ei alga, pöörduge naistearsti poole.