Iga kuu korduv tupeseen/bakteriaalne vaginoos 04.07.16 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
Olen 29-aastane naisterahvas, kellel on mure iga kuu korduvate tupeseente/bakteriaalsete vaginoosidega. Algavad need tavaliselt umbes ovulatsiooni paiku ning alguses on tunne ja voolus nagu tupeseenega, sügeleb, tekib turse ja voolus on tükiline. Paar päeva on nagu tupeseen, misjärel läheb voolus hästi vesiseks ning on (minu hinnangul) halvalõhnaline. Sügelemine ja ebamugavus kestavad edasi. Vahekorras elukaaslasega sel ajal olla ei saa, sest ta hakkab kohe kurtma kipitust, tundlikkust ning tal tekivad nagu pisikesed vigastused peenisele, mis taanduvad, kui viimasest vahekorrast on möödas mõned päevad. Enamasti kestab selline tupeseen/vaginoos 1-2 nädalat, misjärel kaob, et tulla uuesti järgmise ovulatsiooni paiku, "seenevälisel" ajal pole probleeme vahekorras olles.
Eelinfost nii palju, et viimane sünnitus oli 2015 aasta veebruaris. 2015 aasta aprilli lõpupoole lasin paigaldada vaskspiraali, selle, mida saab kuni aasta peale sünnitust tasuta, sest kunagi varem paigaldatud kullaga vaskspiraal nihkus mõned päevad peale paigaldust õigelt kohalt ja eemaldati ning ei teadnud, kas selgi korral see püsima jääb. Päev peale spiraali paigaldust tekkis tugev veritsus, millega käisin ka valvearstil ning spiraaliga oli kõik korras. tugev veritsus kestis umbes nädala ja arst arvas, et ju taastus menstruatsioon. Esimesed paar kuud spiraaliga oli graafik nädal veritsust/määrimist ja 7-10 päeva määrimiseta, seejärel taastus tsükkel, mis on 31-41 päeva (toidan endiselt ka rinnaga). Oktoobris 2015 käisin naistearstil, sest vahekorrad kippusid olema valulikud ja avastati kolibakter emakakaelalt, mille raviks sain antibiootikume. Peale antibiootikumikuuri vahekorra ajal enam valulikkust pole olnud, aga ongi tekkinud regulaarsed tupeseened/vaginoosid. Hetkel on taas järjekordne seen (algas laupäeval 2.juulil) ja sel korral kaasneb sellega ka tänasest (4.juulist) verine määrimine, valuhood alakõhus on laupäevast saadik vahepeal.
Kuna olen välismaal väljaspool Euroopa Liitu ja Eestisse tulen alles septembris, siis kas on mingeid koduseid vahendeid, mis leevendaksid olukorda? Millest võib selline pidevalt korduv seen/vaginoos olla? Siinses apteegis, kui käisin küsimas vahendit tupeseene leevenduseks müüdi mulle selline pesuvahend nagu Octenisan.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija

tegemist on sageli ägenevate infektsioonidega ing k recurrent.
Vajalikud uuringud tupest DNA PCR meetodil Candida erinevatele tüvedele, Atopobium, Gardnerella vaginalis jm ning ravi koos partneriga. Kui tulete Eestisse, siis broneerige aeg vastuvõtule.
Eestis on käsimüügis Domina Elegans intiimpesugeel, Domina Elegans intiimsalvrätid, klotrimasool kreem, suu kaudu Ecocillin Oral jpm.
Vältige tupetampoone, pesukaitseid iga päev, stringe, vahetage iga päev aluspesu, pesukaitseid kasutage vaid menstruatsiooni ajal, peske välisgenitaale jahedama veega 2x ööpäevas, kuivatage korralikult ja määrige klotrimasool kreemi 2x ööpäevas. Tupeseen levib soojas ja niiskes keskonnas.
BV on tupe mikrofloora häire, mida ägestavad spiraali niidid, mis ägeneb peale vahekorda ja
peale menstruatsiooni.

Galina Litter naistearst.ee
Pirita Naistearstid