Avatud lõikus endometrioosile. 15.04.16 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Pöördun Teie poole suure murega ja soovin väga Teie kui suurte kogemustega günekoloogi nõuannet kuulda. Vabandan juba ette, et meditsiiniliste terminite kasutuses ma kindlasti vääratan, sest mu haridus on teisest valdkonnast.Aga püüan siis nüüd anda oma haigusloost ülevaate. Olen 52-aastane saleda kehaehitusega tegus naine. 5 aastat tagasi teostati mulle emakakaela konisatsioon, kuna PAP-testi tulemused olid ülihalvad.Opp läks kenasti ja kuni eelmise aasta septembrikuuni tundsin end hästi. Ka menses käis regulaarselt ja kestis nagu mul alati 3-4 päeva keskmise verejooksuga ja valutult. Septembris jäi aga verejooks kestma...Aegajalt olid ka kõhus tugevad valusööstud. Kannatasin 3 nädalat verejooksu ja siis läksin oma günekoloogi vastuvõtule.See oli siis juba oktoobrikuu.Arst ütles. et ma jooksin iga päev naisteteed ja et ilmselt hakkavad päevad ära jääma, kuna vanus ka juba sealmaal.Tagasi kutsus ta mu 3 nädala pärast. Aga veritsus ja üsna tugev ei jäänud ära.Kui ma 3 nädala pärast tagasi arsti juurde läksin,otsustas ta, et tuleb teha abrasioon ja vajalik on selle käigus ka histoloogiliste analüüside võtmine, et ta kahtlustab emakakeha vähki.Puhastuse aeg määrati 17. detsembriks. Arst veel ütles, et jõuluks siiis saan veritsusest lahti. Kannatasin jälle veritsuste ja verejooksude käes ning jõin naisteteed. 17. detsembril tehti abrasioon, mille tagajärjel olin intensiivis, õeldi. et mul oli suur verekaotus ja proovide võtmine oli üliraske. Kodus kestis veritsemine edai, veri oli helepunane ja selg valutas väga. 24.dets. helistasin oma arstile koju ja kaebasin väga kehva enesetunnet.Mulle kirjutati 7 päevaks välja antibiootikumid. Veritsemine ei lakanud , pigem läks kõik hullemaks. Teil kindlasti tekib küsimus ,mida ma mõtlen sõna veritsemine all??? ma vahetasin sidemeid nii 5-6 päval ja 2 korda öösel. Aasta alul vaadati mind ultrahelis ja leiti kahtlus endometrioosile. arst kirjutas välja Duphastoni tabletid, võtma pidi 1päevas ilma vahepausideta. Veritsus ei lakanud, kohati oli see väga tugev. Helistasin arstile ja tema leidis, et tabletid hakkavad mõjuma umbes 2 ja poole kuu pärast. Midagi ei aidanud. Nüüdseks otsustas mu arst teha mulle 28. aprillil lahtise lõikusega opi, veendumusega, et tegu on endose raske vormiga.Ühesõnaga kõik seest puhtaks---emakas, munasarjad, munajuhad jne. Olen lugenud Teie vastust ühele naisterahvale, kus Teie väitsite, et tänapäeval tehakse kõik opid laparoskoopiliselt torude abil??? Miks on mulle vajalik lahtine lõikus? Ja muide alates septembrist tänase päevani pole mul olnud ühtegi veretut päeva. Olen väga väsinud ja kurnatud. Õnneks pole ma loomult viriseja,olen kõike vapralt talunud.Aga nüüd on lisandunud veel uus mure. Kuigi mul on nn. tsüstilised rinnad, siis viimaste kuude jooksul on rindadesse tekkinu väga suured kõvad tükid. Alul arvasin, et see on Duphastoni mõju.... Eile mammograafias käies sain aga kõvasti riielda, et kus olen varem olnud. Vastused lähevad 18. aprilliks mu günekoloogile ja mammograafias öeldi,et tuleb minna onkoloogilisele uuringule. Olen õnnetu ja soovin väga Teie kommentaari minu nö.loole. Mida Teie minuga ette võtaksite? Austusega ja väga Teie kirja ootama jäädes.

PS mul jäi veel kirjutamata,et abrasiooni käigus võetud ja kasvama pandud materjal ei näidanud halvaloomulist haigust.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et ole 53-aastane

Tegemist on tõesti üleminekueaga ja ka sellest tulenevate probleemidega, kuid kaasajal saab kõike lahendada säästvate meetoditega.
Teil on õigus, nõukaaegsed diagnostilised abrasioonid on asendatud operatiivse hüsteroskoopiaga ja esinduslikud kliinikud vähemalt alustavad lõikusi laparoskoopiliselt, vahel harva, kui see ei õnnestu, alles siis minnakse üle nn lahtisele lõikusele.
Hetkel on suurim mure see, kas olete aneemiline? Oma pereõel ja perearstil saate kontrollida kliinilise vere
(hemoglobiini) ja ferritiini, eriti, kui olete suitsetaja. Aneemia astmest sõltub, kas operatsiooniga on kiire.
Saatke minu töömeilile glitter@naistearst.ee oma isikukood, paluge eelnevad uuringud kanda digilukku.
Pakun teile vastuvõtuaja, siis saame plaane arutada, haiglat võite valida.
Mammograafiaga sama lugu, vastused vajalik kanda digilukku. Kas käisite tasuta sõeluuringul?
Alati saate kiiresti ja oma rahustuseks teha uuringud ise tasudes tipplaboris synlab.ee, vajadusel nõustab laboriarst:
https://minu.synlab.ee/proovide-andmine/verevotukohad/
http://synlab.ee/hinnakiri/
vajalikud oleksid: kl veri, ferritiin, kasvajaantigeen CA 125, mis viitab ka endometrioosile, rinnavähi kasvajaantigeen CA 15-3 jm.

Ärge muretsege, tegutsege,
Galina Litter naistearst.ee
Pirita Naistearstid