Menstruatsioonivalu 11.02.16 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Aeg-ajalt on probleemiks häiriv valu menstruatsiooni esimesel päeval. Kui menstruatsioon algab ja ennem valu algust valuvaigistit (kasutan IBUMAX 400 mg tablette) võtta ei jõua (näiteks, kui algab millalgil öösel ja kuna kohe ei hakka valutama siis hommikul 6.30 ärkan valu peale) siis valutamise ajal võetud tablett enam ei toimi nii hästi ja valu on kuni 1,5 tundi täiesti häiriv. Täna näiteks jätsin sellesama valu pärast hommikul esimesse loengusse minemata, sest nii halb oli olla. Mingeid krampe, iiveldust ega oksendamist ei olnud ega ole kunagi olnud kuid valu oli siiski piisavalt õppetööle keskendumist häiriv. Koolis käies saab omale mõnest üksikust loengust puudumist omale kuidagi lubada kuid tööl enam mitte. Seetõttu huvitab mind kas on midagi millega oleks võimalik menstruatsiooniga kaasnevaid taolist ebameeldivat olukorda kuidagi leevendada või vältida? Kui valu üle läheb, on kõik jälle normaalne ja tunnen ennast terve inimesena. Menstruatsioon ise ei ole ka liiga pikk (ca 5 päeva), sügisel tehtud täispõie ultraheliuuringu järgi on kõik kõige paremas korras.

Lisaks valule päevade alguses olen täheldanud, et mõned päevad ennem päevade algust on üldine meeleolu kuidagi kehva, olen kergesti ärrituv ja sees on mingi ärevus. Kas oleks ka selles osas mingeid soovitusi?

Olen 27 aastane, lapsi pole, ei suitseta, ülekaaluline ei ole.

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere, valusid enne ja mesese algul saab kupeerida ikka enne kui valud on käes. Seega soovitaks võtta kasvõi paar tundi enne kui hakkate tundma juba mingit tunnet. Sain aru, et viimati menses algas öösel, siis ilmselt ei saa midagi enam teha, loodan et ikka iga kord öösiti ei alga .Juhul kui ongi nii, siis võtke õhtul enne magama jäämist tableti ära. Soovitav Ibumetin, Pamol, viimane isegi parem. Tuju muutus enne mensest on prementstruaalne sündroom-. Selle kohta saate ka internetis lugeda.. Ei soovitata teravaid sööke, jooke, soolaseid toite sel ajal, mis pisut võimendab olukorda. Head on rasestumisvastased pillid, mis võtavad menstruatsioonivalud ära ka ka parandavad prementruaalsündroomi. Pille võib tarvitada ka ravi eesmärgil, mitte ainult kontratseptsiooniks. Juhul kui sünnitate siis olukord kindlasti paraneb.
DR Ü. Kadastik