Enaka väljalangemine vanemas eas 13.11.15 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere, kirjutan teile oma ema murest. Minu ema on 87 aastane ja täna kuusisn, et tal on emakas mitu päeva välja käinud. Ema väitel juhtus seda ka tema emal. Viimastel päevadel on ema ennast väga halvasti tundnud. Millised ravivõimalused tänapäeval sellise haiguse korral on ja mida meie peaksime tegema. Kui on vaja teaha poeratsioon siis kuidas see toimub, ma peak silmas, kas tehakse laseroperatsioon!

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud R.R.!

Tegemist on günekoloogilise prolapsiga ehk günekoloogilise songaga: s.o. emaka totaalne prolaps.
Emakas kukub tupest välja koos tupeseinte ja põieseinetga, seetõttu häirub normaalne uriini väljutamine, songakotti jääb jääkuriin, mille tõttu on pidevad nn "põiepõletikud".
Kahju, et ema ei ole opereeritud juba kümneid aastaid tagasi. Kaasajal eemaldatakse tupe kaudu allavajunud emakas, teostatakse tupeseinte ja lahkliha plastika. Nii kõrges vanuses tuleks kaaluda operatsiooni näidustusi ja vastunäidustusi hoolikalt.
Vanemaks meetodiks on tuperõngaste kasutamine, mida saab osta apteegist. Tuperõngaid tuleb vahetada vähemalt kord kuus, hoida head hügieeni. Nendega kipuvad tuppe tulema lamatised, voolus läheb halvalõhnaliseks jne.
Kuid need vanemad patsiendid, keda ei opereerita, saavad kasutada tuperõngaid: alustada väiksemast, kui ei rõngas ei püsi tupes, siis osta apteegist suurem ja suurem. Oleks hea, kui kodus on kilekindad, selili lamades saab ise emaka tagasi tuppe reponeerida, et oleks võimalik põit tühjendada.

Galina Litter naistearst.ee
Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses