Menstruatsioonitsükli häired ja määrimine 12.11.15 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Pöördun Teie poole sellise murega, et viimati oli mul menstruatsioon 12 Septembril. Kuna mul on päevad alati ebakorrapärased olnud (kõiguvad 28-52 päeva vahel) ja septembri ning oktoobrikuu alguses oli mul üsna stressirohke ja pingeline aeg, siis arvasin, et ära jäänud menstruatsioon on nendest teguritest põhjustatud.
Novembri alguses tekkisid niiöelda „päevade eelsed sümptomid“ – tujukus, pinge alakõhus ning veidi suurenenud rinnad, mis on minu puhul tavaline. Muretsema paneb aga asjaolu, et menstruatsiooni asemel hakkas vaid õrnalt „määrima“ (pruunikas voolus, milles oli näha pisut verd) ning see kestis paar päeva (mitte pidevalt vaid korra päevas määris –piisas ainult pesukaitsmest). Lisaks sellele on viimastel kuudel valgevooluse hulk olnud suurem kui tavaliselt, kuid erilisi vaevusi, kui õrn kihelus, põhjustanud pole. Tavapärane menstruatsioon kestab mul 4-5 päeva.

Mainin ka ära, et rasedus on välistatud, kuna ma pole vahekorras olnud. Tugevaid kõhuvalusid/pisteid ei ole esinenud . Rasestumisvastaseid ravimeid ei kasuta.
Kas oskate öelda, millest võib selline tsüklihäire põhjustatud olla? Kas on põhjust muretseda?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 25-aastane

Normaalsed menstruaaltsüklid on 21-35 päeva, mis ei vaja ravi juhul, kui need on ovulatoorsed.
Kirjutage üles menstruatsioonide 1. päevad ja lugege menstruaaltsüklite pikkused viimase aasta jooksul. Tehke otsus, kas soovite hetkel hoiduda soovimatust rasedusest või soovite rasestuda ja sünnitada. Kui soovite hoiduda, siis parimaks meetodiks nii hoidumiseks kui ka menstruaaltsükli häirete raviks oleksid KHK kombineeritud hormonaalse kontratseptsiooni vahendid: antibeebipillid ehk KOK kombineeritud oraalne kontratseptsioon, EVRA plaastrid, NuvaRing.
KHK on sobivad kuni 35-aastastele tervetele, mittesuitsetavatele, normkaalus naistele.
Soovitan tulla vastuvõtule, saatke minu töömeilile glitter@naistearst.ee oma isikukood, esmaspäeviti on vastuvõtud kuni 18.00, leian aja. Vajalik ultraheliuuring jm.

Galina Litter naistearst.ee
Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses