Rasestumisvastane vahend 02.11.15 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Minul on küsimus seoses rasestumisvastaste vahenditega. Olen kursis, et hormonaalsed rasestumisvastased vahendid sh pillid on üks tõhusamaid viise rasestumiseks hoidumiseks, kuid ometi ei julge ma tõesti neid tarvitama hakata kuna kõrvalmõjud on siiski päris hirmutavad. Olen uurinud seda teemat nii eesti kui ka välismaa portaalidest ja väga-väga paljud naised on kirjeldanud kõrvaltoimetena kaalutõusu, juuste väljalangemist, kõhuvalu, peavalu, hormonaalsete häirete tekkimist(millega seotud siis kehakaalu tõus), iiveldus, samuti trombide teke, neid juhtumeid on olnud ka eestis. Samuti lugesin, et pillid avaldavad suurt mõju seedeelundkonnale ning seetõttu võib aeglustuda ainevahetus ning toitained sh vitamiinid jmt ei saa enam korralikult imenduda. Millegipärast enamus günekolooge neid heaks kiidavad, kuid ometi ei ole need ju ohutud. Kuna tegemist on siiski hormoonide mõjutamisega, siis tundub loogilisena, et hormonaalsüsteemi segi löömisel võivad olla tagajärjed. Samuti lugesin, et trombirisk võib suureneda kui väga palju ei liigu või operatsioonijärgselt jne. Minul on näiteks ka probleem põlvedega, mistõttu tihtilugu pean põlvedele puhkust andma st nt pikutama, jalga hoidma paigal. Tundub niivõrd vastumeelne see mõte, et iga päev tablette endale sisse süüa. Lapsi aga lähiaastatel kindlasti saada ei soovi ja tundub justkui ühtki arvestatavat mitte hormonaalset varianti nagu ei olekski.
Nüüd olengi üsna nõutu, ei tea mida peale hakata.
Miline on Teie seisukoht? Millist nõu mulle annaksite?

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Kombineeritud rasedusvastased vahendid on siiski kõige levinud vahend ja allub kasutaja kontrollile.Iga ravimi korral on välja toodud kõrvaltoimed ja kui need kõrvaltoimed hakkavad domineerima,siis tuleb tablettide kasutamine lõpetada või vahendada meetodit.Kõige paremini sobivadki antibeebipillid noortele naistele. Hormooniannuste vähendamisel on tõusnud ka kasutamise ealine piir.Terve mittesuitsetav naine võib kasutada tablette 40-45 eluaastani,
Lisaks on rohkesti tervisele soodsaid toimeid.Näiteks vähendavad mitmed kasutusel olevad progestiinid glükoosi tolerantsust ja suurendavad insuliini resistentsust,seetõttu võivad neid kasutada ka noored fertiilsus eas diabeetikud.Ka mõjuvad nad hästi premenstruaalse sümptomaatika korral. Edu soovides,Maie Väli