PMS? Östrogeeni vähesus? 15.10.15 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere
Kas nädalat enne menstruatsiooni esinevad mul PMS-le omased häired:
meeleolu kõikumine, ärrituvus ja tigedus; ärevus, närvilisus, pinge- ja väsimustunne; halb tuju, söögiisu suurenemine, magusahimu; kehalised sümptomid (rindade tundlikkus ja kehakaalu suurenemine). Ja nii iga kuu.
Olen pöördunud spetsialisti poole. Mulle on tehtud uuringuid (laboratoorsete näitude järgi, kõik ok) ning määratud Primolut Nor 10 mg tabletid ja Öströgeeni lisamiseks kehasse vastavat, kehale määrimiseks ette nähtud geeli. Tulemus? Primolut Nor 10 kasutamise järgselt PMS-I sümptomid esinesid juba IGA päev, lisaks metsik söögiisu suurenemine ja masendus. Geeli olen kasutanud regulaarselt, aga PMS-I sümptomid on endiselt jäänud. Hetkeline seis - ei kasuta enam Primolut Nor-I ega ka geeli. PMS-I sümptomid on endiseld minuga. Mida teha ja kuidas/mil moel saaksite aidata?

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere !PMS-isümptomeid on palju uuritud,aga kogu tõde ei teata siiani-.Varem kasutati tõepoolest tsüklilist progestiinravi ( nagu Teiegi võtsite Primolut Nor 10). Võiks kasutada monofaasilisi antibeebipille,mis pärsivad ovulatsiooni ja tasandavad hormoonide kontsentratsiooni naise vereringes. Premenstruaalses perioodis võiks kasutada ka diureetikume,eriti kui esineb tursesündroom ja rindade valulik pingsus.Sobivaim on kaaliumi säästvad preparaadid ( näit. spironolaktoon 25- 50 mg päevas).Kuna Teil on väljendunud depressiivne sümptomaatika,sobiks antidepressantidest fluoksetiin 20 mg päevas.Fluoksetiini soovitaks ma kasutada 3-4 kuud,see vähendab ka söögiisu ja soodustab kehakaalu langust.
Loodusravimitest on soosituim Kuningakepiõli +E vit kapslid,üks kapsel päevas kahe kuu jooksul.
Edu soovides,Maie Väli