Valu alakõhus 10.09.15 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Seoses sõeluuringuga käisin tegemas PAP testi, mille tulemused ei olnud korras. PAP test tehti mulle ka eelmise aasta märtsis ja tulemused olid korras. Olen külastanud naistearsti regulaarselt kord aastas. Eelmise aasta oktoobris paigaldati Mirena hormoonspiraal, juba kolmas. Saadeti kolposkoopia uuringule ja doktor teostas ka biopsia. Peale seda hakkas mind vaevama tuim valu alakõhus. Muidu pole valusid üldse esinenud, kui siis nooremana, kui spiraali veel paigaldatud ei olnud. Olen mures, et mis võib põhjustada sellist tuima valu alakõhus? Mingit eritist ei ole - ei voolust ega verd. Lihtsalt tuim valu. Biopsia vastust ei ole ma veel saanud ja mure närib hinge.

Lugupidamisega

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 49-aastane
(sõeluuringud 50-aastaseks saamise aastal)

Esimene mõte, mis kirja lugedes tekib, on ikka alakõhuvalu ESS-st ehk emakasisesest vahendist. Ebaselgeks jääb Mirena näidustus. 49-aastaselt ei ole ju mingit vajadust hoiduda soovimatust rasedusest. Paljud patsiendid tunnevad suurt kergendust tavaspiraalide ja emakasiseste vahendite väljutamise järgselt,
sest need vahendid võivad suruda emaka kaela sisesuudmele ja põhjustada alakõhuvalu. Spiraale paigaldatakse järjest vähem, sest kaasajal on palju uusi võimalusi.
Kahjuks te ei kirjutanud PAP testide tulemusi, kuid arvan, et tegemist on düsplaasiaga vms, mida käsitletakse vastavalt Eesti Naistearstide Seltsi ravijuhendile.
Sellise taktika puhul ei peaks olema tegemist vähihaigusega emaka kaelal.
Kogemustest teame, et spiraalidega naistel esineb sagedamini tservitsiite, endotservitsiite, rakkude muutusi nagu ASCUS jm. Vähieelseid seisundeid, düsplaasiaid, saab ravida.
Saatke oma isikukood minu töömeilile glitter@naistearst.ee, saan esmaspäeval tutvuda andmetega digilugu.ee-s, vaadata uuringute tulemusi, siis on kõik selgem.
ESS Mirena tuleks kohe väljutada, ravida põletikud, teha vastavad uuringud.
Milline oli HPV uuring? Ka biopsia pat histol vastus laetakse digilukku.
Eestis on HPV kõrgete riskide tüüpide vastased vaktsiinid juba 10 aastat. Kas olete vaktsineeritud 10 aastat tagasi?
Ärge muretsege, tegutsege. Kui soovite teisest nõustamist, siis tuleks broneerida aeg vastuvõtule.

Galina Litter naistearst.ee
Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses