Rasedusvastased vahendid peale sünnitusi ja PCOS 08.09.15 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere

Kas oskate soovitada, millist rasedusvastast vahendit võiks kasutada peale kahte sünnitust ja olles polütsüstiliste munasarjade sündroomiga naine?

Polütsüstiliste munasarjade sündroomi sümptomid on mul olnud alates 17 aastasest peale. Kuna soovisin rasedaks jääda (28 aastasena), siis pöördusin teie poole vastuvõtule. Teie olite esimene arst, kes mul ka analüüsidega kinnitas PCOS-i. Tänu teie ravile olen nüüd ühe peagi kaheseks saava poja ema! Olen teile väga tänulik. Ravisime Duphastoni ja Serophenega. Peale esimest sünnitust jäin ca 1,5 aastat hiljem rasedaks, aga seekord juba ilma hormoonravi abita. Sündis tütar (enneaegsena). Nüüd on tüdruk 2,5 kuud vana (sünnitähtaeg oli augusti lõpp). Rohkem lapsi niipea enam ei soovi. Kahjuks enam last ei imeta!

Nüüd sooviks teada, kas on mingeid soovitusi, milliseid rasedusvastaseid pille võiks kasutama hakata või peaks valima näiteks hoopis hormoonspiraali??
Kas peaksin kartma, et hormoonspiraali kasutades võiks akne ning karvakasv süveneda??

Kunagistest analüüsidest selgus, kui õieti mäletan, et testosterooni tase oli tavapärasest kõrgem. Sellest ka puuduvad menstruatsioonid ja ovulatsioon ei toimunud. Välisteks tunnusteks oli mõningane suurem karvakasv ning akne. Kaal on enamasti pigem madal. Ka on kalduvus ärevusele ja depressioonile, ent need võivad olla ka muudest teguritest põhjustatud. :)

Tänud ette ja olen väga tänulik ka teie eelneva töö eest!

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Mul on hea meel,et Teil on juba kaks toredat ja tervet last.Põhimõtteliselt võite Te kasutada kõiki rasestumisvastaseid vahendeid kui Te ei suitseta,Kuna te teine kord rasestusite ilma stimulatsioonita,aga laps sündis enneaegselt,siis jääb kahtlus ikka kollaskehafaasi faasi puudulikkusele ( mis sobib PCOS-i diagnoosiga).Mina soovitaks Teile tablettidest YAZ tablette,kus kollaskehahormoonina on drosperinoon,mis takistab liigset karvakasvu ja väldib tursete teket.
Spiraalidest sobiks Teile Fleree spiraal,mis viiakse emakasse kolmeks aastaks. Olete ju nii noor,et võiks ju hiljem kolmanda lapsegi sünnitada. Edu soovides,Maie Väli