Pidev veritsus 17.07.15 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Kaks pool nädalat tagasi lasin eemaldada Mirena spiraali, kuna mind häiris pidev määrimine (spiraali paigaldasin 2014 märts). Arst võttis ka Pap testi emakakaelalt, mis oli korras (hpv test samuti negatiivne). Paraku jäi aga emakakaelakanalisr proov saamata. Küll aga oli emakakael pisut põletikiline, mille tarvis sain kolm tupeküünalt. Veritsus ei ole kahjuks lõppenud ja määrimine on igapäevane või toimub ülepäeva. Kas see on normaalne ja seotud spiraali eemaldamisega või peaksin siiski uuesti arstile pöörduma, et teha täiendavaid analüüse? Suur tänu vastuse eest juba ette!

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 36-aastane.

Teil on õigus: pidevad määrimised on seotud ESS emakasisese süsteemi Mirenaga, sest tema kapsel sisaldab vaid üht hormooni, kollakeha hormooni, puudub vastandav hormoon nagu kombineeritud hormonaasete kontratseptiivide puhul.
Emaka kaela põletikud, tservitsiidid ja endotservitsiidid, esinevad sageli spiraalide korral, sest spiraali niitidele ladestuvad bakterid jm, häiritud on tupe normaalne mikrofloora, spiraalidega on sagedamini bakteriaalset vaginoosi jm.
Suure tõenäosusega probleemid lahenevad mõne kuu jooksul, kuid vahel läheb aega ka pool aastat, see on tavaline Mirena eemaldamise järge probleem.
Soovitan kindlasti vaktsineerida end emaka kaela vähki põhjustavate kõrge riski HPV viiruste vastu. Kui te ei soovi enam sünnitada, siis on võimalik munajuhad sulgeda või vasektoomia meestel.
Kui vajate teisest nõustamist või kontratseptsiooni nõustamist, on võimalik broneerida aeg vastuvõtule, hetkel olen puhkusel, tööl alates 23.07.

Galina Litter naistearst.ee
Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses