Pillid ja vaheveritsus 12.06.15 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 33aastane, ei suitseta, vererõhk on normis. Mul on mure pidevate vaheveritsuste/määrimistega. Olen pille tarvitanud 15 aastat. Neist esimesed 8 aastat probleeme ei esinenud (kasutasin suurema osa ajast Jeanine pille). Seejärel tekkisid pidevad vaheveritsused, mistõttu katsetasin uusi pille, kuni leidsin pillid Qlaira (2010. aasta jaanuaris). Hoolimata nende tarvitamise alguses esinenud pikast määrimisest (u aasta), need meeldisid mulle ja lõpuks kadus ka määrimine. Vahepeal külastasin ka arsti, kes väitis, et kui määrimine ei sega, ei tähenda see midagi hullu. Tol korral ei olnud see ka probleem, sest määrimine ei olnud väga tihe ega rohke ning esines harva.
Nüüd, viimased pool aastat (alates jaanuarist 2015) on mul igal kuul olnud 2x kuus päevad, sest ma ei loeks neid enam määrimiseks, kuna need on vererohkemad ega ole alati pruunikat värvi määrimine, lisaks on see olnud päevade moodi vereerituse moodi, millega kaasneb ka alakõhuvalu, mõnel korral ka väiksemad (u 1 cm) vereklombid. Määrima hakkab nädal enne päevi, määrib kuni päevade alguseni, siis on päevade kord u 5-7 päeva (ei ole alati vererohked). Seega kaks nädalat on intiimelu üsna nullilähedane, lisaks ülejäänud kahel nädalal esineb mõnel päeval ka lühiajalist määrimist, mis on enamasti pruunikas. See segab tõsiselt intiimelu. Kas on midagi, mis võiks aidata?
Proovisin vahepeal ka teisi pille (2012. aastal uuesti Jeanine, seejärel Yasminelle ja 2013 kevadel Yaz), kui Qlairaga määrimine ei lakanud. Yaziga (kasutasin kaks kuud) tekkisid pikad vererohked päevad, mis mõnel korral olid ka üsna valulikud. Võimalik, et need olid tingitud müoomist, sest 2013. aastal avastas arst väikse müoomi (alla 5 cm). Kuna müoom muid kaebusi peale vererohkete päevade ei tekitanud ja uuesti Qlaira pillide võtmine taastas normaalsed päevad, ei pidanud arst vajalikuks seda opereerida. Määrimine vahelduva eduga jätkus, kuid käesoleva aasta algusest, jaanuarist 2015, tekkisid vaheveritsused regulaarselt igal kuul.
Kui pillid ära jätta, siis tõenäoliselt tähendab see müoomi tõttu taas vererohkeid päevi. Samas ei tahaks enam jälle uute pillidega katsetada, sest eelmisel korral need ei aidanud, miks peaks nüüd? Rase ei ole, ei ole varem olnud ega plaani ka, aborte ei ole ka olnud. Suguhaigusi ei ole. Viimane arsti külaskäik augustis 2014, siis oli kõik korras, müoom ei olnud kasvanud. Millised on võimalikud edasised käitumisvariandid?
Olen olnud püsisuhtes ühe partneriga 7a. Endometrioosi ei ole (lisan allpool oma näidud arstil käigust). Varem oli mul emakakaelahaavand ja käisin igal aastal kolposkoopias, kuid aastal 2010 see paranes iseseisvalt, vähemalt nii kinnitasid mulle arstid, et enam seda pole.
Aja arsti juurde sain juuli keskpaigaks. Kas on võimalik, et pillid ega üldse hormoonpreparaadid ei sobi mulle enam? Või mida teha?

Tänan

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere,te olete tõesti küllalt kaua võtnud pille. Üks põhjus olekski, et organism lihtsalt reageerib niiviisi. Parim soovitus oleks vahepeal sünnitada, aga nagu sain aru,te ei plaani seda. Suurema tõenäosusega on põhjuseks ikkagi müoom, läbimurde veritsus tekkinud pillide foonil. Kuna te ütlete, et muidu mensesed vererohked kui pille ei võta, seetõttu arvaksin nii. Kui operatsiooni te ei soovi, siis võiks soovitada Esmya tablett ravi müoomi tõttu. 80% naistest vähendab preparaat sõlme mõõtmeid . Esimene kuur oleks 3 kuud, siis on näha selle toimet. Ravi ajal mensest reeglina üldse pole. Täpsema info preparaadi kohta saate oma günekoloogi käest.DRKadastik