PAP-test, ureaplasma 06.05.15 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Olen 26.aastane, sünnitanud pole, 3.aastat kasutanud Yasminelle'i, viimased 3 aastat regulaarne seksuaalpartner.

2013. aastal tehti PAP-test, mille tulemus polnud korras.
ALLUURING: T8X310 emakakael/cervix/tsütoloogia/ MORFOLOOGIAD: M69710z PAP II-III ASCUS/lameepiteelis/; M69788X PAP II /põletik/; VASTUS: Kepiline mikrofloora. Leukotsüüte rohkesti,lümfotsüüte.Reaktiivne vahe-,pindmise- ja parabasaalkihi lameepiteel,atüüpilist epiteeli,parakeratotsüüte,atüüpilist metaplaasiat (HPV?). ALLUURING: T8X320 emakakaelakanal/endocervix/tsütoloogia/ MORFOLOOGIAD: M69710z PAP II-III ASCUS/lameepiteelis/; VASTUS: Leukotsüüte mõõdukalt,vereelemente.Reaktiivne lameepiteel,parakeratotsüüte,atüüpilist epiteeli (HPV?),atüüpilist metaplaasia.Silinderepiteel puudub.

Tol hetkel viibisin välismaal ja pöördusin seal arstile, tehti uus test ja diagnoositi ureaplasma urealyticus, raviks määrati nii mulle kui ka partnerile doxycyclin.
Kordustestile ei kutsutud. Ning pärast seda pole uut PAP-testi tehtud.

Viimase poole aasta jooksul on mitmel korral esinenud tupeseent. Ühel korral kirjutas arst tabletid (nime kahjuks ei mäleta) ning teistel kordadel olen kasutanud Canesten küünlaid.

Kas 2.aastat tagasi tehtud PAP-testi tulemus võis olla tingitud Ureaplasmast? Kas Ureaplasma ja tupeseene vahel on mingi seos? Kas peaksin muretsema, et uut PAP-testi pole hiljem tehtud?

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
2013 tehtud PAP testi vastus ASCUS+ põletik võis olla seotud nii põletikuga emakakaelas ( Ureaplasma urealyticum) kui ka HPV-ga. Ureaplasma urealyticum võib olla korduvate põiepõletike põhjustaja ja soodustada ka tupeseene kordumist. Kui PAP analüüsi vastuseks on ASCUS, on soovitav teha HPV PCR test, et saada kinnitust, kas muutused emakakaela rakkudes on seotud HPV-ga või mitte. Kui esineb kõrge riski HPV tüüp või tüübid, on vajalik edasine uurimine- kolposkoopia. Kui HPV PCR test on jäänud teostamata, on vajalik korduv PAP teha 12 kuu möödumisel. Kahjuks ei ole infot, kas 2 aastat tagasi sai lisaks analüüsidele põletikutekitajate uurimiseks tehtud ka test HPV tüüpidele. Igal juhul on nüüd vajalik analüüsideks pöörduda arsti poole. Soovitan teha kaksiktesti ( PAP ja HPV PCR).