Mida teha? Kas aneemia? 10.04.15 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 26 aastane. Tervisekontrolli käigus tuvastati, et vere HGB näit (oli 111 g/l; norm. 110-170 g/l) võiks olla parem. Soovitati läbida rauatabletikuur (Retafer) ja/või külastada günekoloogi, sest arst arvas, et menstruatsioon kestab liiga kaua (5 päeva, esimesed kolm päeva päris vererohked). Lisaks on mul menstruatsioon olnud alati ebaregulaarne ja esimesel (vahest ka teisel) päeval vaevab valu, millele olen siiamaani efektiivse lahenduse leidnud valuvaigistite kujul. Ilma valuvaigistiteta oleks valu päris tugev ja häiriv. Üldise enesetunde osas pean nentima, et läbi aastate on mind vaevanud üleüldine pidev väsimustunne (mida ma olen siiamaani ise pidanud rohem pimeda ajaga kaasnevaks nähtuseks ja seetõttu seda eiranud). Menstruatsioon algas, kui oli 11 aastane ja aastaid tagasi keskkoolis ja ülikooli esimesel paaril aastal on olnud probleeme ka raske aknega. Ei ole suitsetaja. Kas peaksin pöörduma naistearstile? Kui jah, siis kas tehakse ka läbivaatus? Mul ei ole varem olnud ühtegi naistearsti visiiti ja suguelu pole elanud ega ela ka praegu. Arusaadavatel põhjustel olen mures läbivaatuse pärast. Kas naistearstilt oleks sellele probleemile mingit lahendust mõistlik oodata ilma läbivaatuseta?

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Väsimustunne võik olla küll seotud kerge kehvveresusga. Kuna menstruatsioonid pigem suurema verega kui võiks olla, siis peaks kindlasti külastama günekoloogi. Kuna suguelu pole elanud, siis võimalik ka ainult kõhu kaudu ultraheliuuring teha. Kindlasti peate ütlema, et mensesed vereohked ja tegemist kerge aneemiaga. Kui naistearst ei leia midagi, siis peaks pöörduma hematoloogile. Oluline on ka toitumine, juhul kui olete taimetoitlane ,siis aneemiat peaks seostama kindlasti ka sellega.
Dr Ülle Kadastik