Tsükliväline veritsus? 30.10.14 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere. Minu mure aina kasvab ja ma ei oska kuhugi pöörduda. Arsti vastuvõtule olen regsitreerinud kuid see on alles nädala pärast. Nimelt algasid mul u poolteist aastat tagasi üksikud määrimised pärast vahekorda. Selleks ajaks olin tarvitanud Yasminelle pille 3 aastat. Esialgu sellele tähelepanu ei pööranud, kuid kui määrimine hakkas korduma, pöördusin arstile. Kuna sel ajal oli mul harjumus võtta 2 pakki pille järjest, ajas arst algul kõik selle kaela. Üritasin siis võtta pakk korraga ning siis teha pausi. Ei mingeid muutusi. Arst tegi ka PAP testi- korras, lisaks suguhaiguste testid, mis olid korras. 2014 aasta jaanuaris tegi uue PAP testi-korras. Siis võttis ta uuesti ka suguhaiguste analüüsid (klamüüdia, gonorröa, trihhomonoos, vatitikuga) ja need olid negatiivsed ehk pealtnäha oli kõik korras. Samal ajal tehti ka mu seksuaalpartnerile analüüsid (klamüüdia, ureaplasma ja midagi veel) ja korrast ära oli ureaplasma. Partneril esinesid ka prostatiidi kaebused ning nüüdseks on ta neid juba pea aasta ravinud erinevate antibiootikumidega. Algul, kui ureaplasma diagnoosist teada saime, kasutasime kondoomi ainult ravi ajal, kuna arst ei määranud teisiti. Minu määrimised aina sagenesid (peale vahekorda, vahel ka siis, kui polnud vahekorras olnud) ning pöördusin uuesti arstile (selle aasta juuni kuus). Arst arvas, et peaksin profülaktika mõttes (partneri ureaplasma tõttu) 10 päeva võtma Doxycyclini ning kirjutas selle ka mu partnerile. Partneri kaebused jäid, minu kaebused ka. Kirjutati välja uued pillid-yarina. Nende pillidega ei ole mul kogu 21 pillivõtmispäeva jooksul määrimist, kuid määrimine tekib u nädal aega enne pillipaki lõppu. Määrimine on pruunikas ja sekreedi sees võib täheldada väikeseid (limaskesta?) tükke. Vahel on tunda, et alakõhus justkui oleks kerge tuikamine, kuid olen alati pidanud seda pigem seedeprobleemiks. Augusti lõpus oli mul juhtum, kus pärast vahekorda hakkasin üsna tugevalt veritsema (nagu päevad oleks alanud), kuigi pillipaki lõpuni oli veel 2 päeva aega. Ajasin kõik pillipaki lõppemise kaela. Nüüd ootan jälle arstile saamist, kuid hinges on mure. Kas on võimalik,et mul ikkagi on minu suguhaigus, olgugi et mina ja mu partner mõlemad pidavat terved olema? Partneri puhul ma kõrvalehüpet ei kahtlusta. Kas on võimalus, et selle pool aastat, mis me olime enne analüüside võtmist kondoomita vahekorras, oli kummalgi meist suguhaigus, teine ei nakatunud sellesse ja nüüd testid ei näita? Kas peaks tegema kordusanalüüsid? Kui see oht on olemas, olen valmis ka tasulises korras suguhaiguste kordusanalüüsid andma, peaasi,et mingitki selgust saaks. Mis võib veel minu määrimist põhjustada? Hing on haige, hirm on sees ja loodan,et suudate mind natukenegi asjaosas valgustada. Ma olen teadlik,et te ei saa mulle niisama diagnoosi panna, kuid ma tahaks teada, mis võimalused on.

Ette tänades

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Kuna PAP analüüs ja suguhaiguste testid on olnud korras, pole veritsused seotud emakakaela põletikuga. Ureaplasma vajab ravi vaid juhtudel, kui esinevad kaebused ( sageli esinevad ureaplasma korral korduvad kusetrakti põletikud, mitte kontaktveritsused). Partner peab kindlasti andma kordusanalüüsi peale ravi ja kaebuste esinemisel tegema vajadusel korduva ravikuuri. Ma ei näe põhjust Teil kõiki suguhaiguste teste korrata. Usun, et veritsus on seotud monofaasiliste pillidega, sest veritsused on just viimasel pillide nädalal. Ma soovitan antud juhul kolmefaasilisi pille ( Tri-Regol), mis tagavad parema tsükli kontolli. Teiseks võimaluseks on enne uute pillidega alustamist teha 2- kuuline paus ja kasutada sellel perioodil vaid kondoomi. Pillivaba pausi korral on näha, milline on füsioloogiline tsükkel ja kas menstruatsioonieelsed veritused kaovad.