Kas kõik Mirena kõrvaltoimed? 04.09.14 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Mulle pandi 3 nädalat tagasi Mirena spiraal. Esimesel nädalal mingeid probleeme polnud. Teisel nädalal tundsin vahel kergelt iiveldust, kuid see on kadunud. Suurem probleem on rindade valulikkus - on ikka päris valusad, just kui rinnahoidja ära võtad. Rinnahoidjaga käimisel valu ei tunne. Lisaks algasid ka nädal tagasi päevad (oodatust varem), mis ei taha ka kuidagi lõppeda. Tavalise spiraaliga olid päevad lühikesed (2päeva) ja vähem vererohked. Veel on tekkinud kaelale ja juuste piirile erinevaid sügelevaid punne - varem sellist häda pole olnud. Kuna olen aktiivselt sporti tegev, siis on päris hirmutava see, et jooksmisel on uriinipidamatus. Mitte lihtsalt ei ole tegemist tilkumisega vaid sõna otseses mõttes jookseb ja tagasi hoida ei saa. Side on jooksmise ajal all aga see ka ei suuda pidada - jooksen sõna otseses mõttes läbi. Sünnitanud olen 4 last - viimane 21 a tagasi. Peale sünnitusi oli ka probleem uriinipidamatusega, kuid see on ajaga kadunud. Olen teinud ka tupelihaste harjutusi hiljuti - ikka varem juba kui see praegune probleem tekkis. Terve suve läbi olen ilma nn püksi pissimata joosta/võistelda saanud, kuid nüüd olen täitsa mures. Kas need kõik on Mirena kõrvaltoimed? Kas tuleks lasta see eemaldada? Eelnevalt on mul mitu korda olnud tavaline spiraal ja see sobis mulle väga - kas minu vanuses tavaline spiraal enam ei toimi?
Vastust oodates ja parimat soovides!

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Hormoonspiraali paigaldamise järgselt on kõige sagedasemaks kõrvaltoimeks ebakorrapärane veritsus ja rindade hellus. Selline veritsus või määrimine esineb enamasti 3-6 kuu jooksul peale spiraali paigaldamist. Ka rindade hellust esineb rohkem just esimestel kuudel. Nii iivledus kui ka akne on hormoonspiraali võimalikud, kuid harva esinevad kõrvaltoimed. Kui probleemiks pole vererohked menstruatsioonid, siis sobib ka mittehormonaalne spiraal väga hästi. Kuna Teil on tekkinud palju kõrvaltoimeid, soovitan spiraali eemaldada ja valida sobivam (soovitavalt mittehormonaalne) vahend. Uriinipidamatus pole seotud hormoonspiraali paigaldamisega. Stress-uriinipidamatus, mis tekib just füüsilisel pingutusel( jooksmise, hüppamisel jne) on sage probleem just naiste hulgas, kellel on olnud palju sünnitusi või kes teevad rasket füüsilist tööd. Soodustavaks faktoriks siin on vanus ( vaagnapõhja lihaste nõrgenemine). Kui vaaganapõhja lihaste treeningust pole abi, soovitan pöörduda spetsialisti vastuvõtule.Väga head efekti annab kirurgiline ravi. Ida-Tallinna Kekshaigalas on võimalik pöörduda eraldi vastuvõtule uriinipidamatuse nõustamiseks.
Heade soovidega,
Katrin Seidelberg