emakakaela allalangemine 29.07.14 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Kas võib olla tegu emakakaela allalangenmisega,on tekkinud munakujuline moodustis,mida pole võimalik enam sisse tõmmata.Mida ette võtta,naistearst alles 24.09.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Üle 50-aastastest naistest esineb vähemalt igal teisel naisel mingil määral vaagnaelundite prolapsi ehk allavajet. Kõige sagedamini on tegemist tupe ja/või emaka prolapsiga. Sellisel juhul on tunda "munakujuline" moodustis tupe sissekäigus, milleks on siis kas emakakael või allavajunud tupesein. Sageli kaasnevad prolapsiiga ka urineerimishäired ( sage urineerimine, urineerimistung, uriinipidamatus). Emaka ja tupe allavaje põhjuseks on vaagnapõhja lihaste ja sidekoe nõrkus, mis on tingitud ealistest muutustest. Soodustavateks faktoriteks on menopaus e. üleminekuiga (östrogeenide vähenemine soodustab allavajet), eelnenud günekoloogilised operatsioonid, sünnitused, raske füüsiline töö ja raskuste tõstmine.
Prolapsi raviks kasutatakse erinevaid operatsiooni tehnikaid ja valik sõltub allavaje raskusest ja tüübist. Tupe allavaje korrigeerimiseks kasutatakse tänapäeval spetsiaalset niiöelda võrguplastikat. Kui te pöördute konsultatsiooniks, siis saab arst juba hinnata, kas ja milline ravi on vajalik.
Parimate soovidega,
dr.Katrin Seidelberg