Yaz pillidelt Mirena spiraalile 26.05.14 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere.
Kasutasin Yaz pille 1,5 aastat. Viimased kuus kuud on ilmnenud igasugused kõrvalmõjud: peaaegu igapäevased meeleolu vaheldumised ja närvilisus.Lisaks kuumahood, peavalud, peapööritus, iiveldus, südame puperdus ja unetus. Loetlesin need ette ka oma naistearstile, kes soovitas päeva pealt pillid ära jätta ning soovitas paari kuu pärast lasta paigaldada Mirena või Mini Mirena spiraali.
Küsimused siis sellised:
1) kas taolised kõrvalmõjud võivad vähemaks minna - eriti just tujutsemised ja närvilised, mis seavad sõna otseses mõttes kooselu ohtu?
2) Yaz pillidega kaalutõusu ei tulnud, tegin ja teen trenni ning toitun normaalselt. Aga spiraaliga? Olen eluaeg kaaluga maadelnud ja kaalu suhtes Yaz pillid nagu sobisid..
3) Kas on mingi vahe Mirenal ja Mini Mirenal, hormoosisalduse vahe?
4) Kas plaaster võib tekitada Yaz pillidele samaväärseid kõrvalmõjusid?

Aitäh!

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Uue rasestumisvastase vahendi valikul peab arvestama paljude faktoritega: millised kõrvaltoimed on olnud eelnevalt kasutatud vahenditega, kas menstruatsioonid on vererohked või mitte, kas naine on sünnitanud või mitte, millised on kaasuvad haigused jne.
YAZ kuulub madaladoosiliste kombineeritud pillide hulka. Kuna nende kasutamisel tekkis Teil rida ebameeldivaid kõrvaltoimeid, pole soovitav teisi kombineeritud pille ja plaastrit proovida ( suure tõenäosusega ilmnevad sarnased kõrvalmõjud). Hormoonspiraal Fleree on uus madalas doosis hormooni levonorgestrel sisaldav emakasisene vahend, mis sobib eelkõige sünnitamata naistele. Hormonaalne emakasisene vahend ( spiraal) on hea valik neile, kellele kombineeritud pillid ei sobi või esinevad vererohked menstruaatsioonid või eelistatakse mugavat rasestumisvastast kaitset pikemaks ajaks ( Fleree paigaldatakse 3 aastaks). Uuringud on näidanud, et Fleree paigaldamine ei too kaasa kaalutõusu. Uus vahend Fleree erineb hormoonspiraalist Mirena homoonisisalduse ja suuruse poolest . Fleree' st vabaneb igapäevaselt vähem hormooni levonorgestrel ja spiraal on väiksem ( kujult sama) ning paigaldatakse 3 aastaks. Mirena paigaldatakse 5 aastaks. Uue vahendi valikul soovitan kaaluda niiöelda tavaspiraali ( "vaskspiraal", "kuldspiraal") ja hormoonspiraali vahel. Kui menstruatsioonid on vererohked ja pikad, eelistage kindlasti hormoonspiraali.