iiveldus ja östrogeenid 24.05.14 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Minu põhimure on iiveldus. Tekke aeg langes sel kokku (vask-) spiraalipanekuga u. nädal aega pärast seda. Praeguseks on spiraal ammu eemaldatud, kõik mao-, aju-, tasakaalu uuringud tehtud, põletikud välistatud jne...kõik on korras olnud. Ainuke, mis vahepeal diagnoositi ultraheli põhjal oli adenomüoos (kuna limaskesta paksus oli muidu normis). Mitmed tüüpilised adenomüoosi sümptomid mul puuduvad - pole vaevalisi, valurohkeid päevasid, ei ole valusid, ega vererohkust. Küll on aga päevadejärgne pidev määrimine orienteeruvalt pool kuud. Hormonaaluuringul tuvastati ka suurenenud östrogeenide tase. Siit küsimus, kas östrogeenide taseme tõus ei või mingil määral iiveldusega seotud olla? Ja kas ainult ultraheli põhjal võib adenomüoosis kindel olla, või võib ikkagi mingi tõenäosus emakavähile? Ette vastuse eest tänades!

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Adenomüoosi saab UHs diagnoosida ja kui pole olulisi kaebusi, siis ei pea midagi tegema. Iiveldust see küll ei põhjusta, põhiprobleemiks võib olla vererohke menstruatsioon suurte valudega. Kuna te ütlesite et teil pikalt määrib, siis võib olla näiteks kehvveresus, sellest ka iiveldus. Emakakvähi väljaselgitamiskes vajalik nt proovivõtmine emakaõõnest, kuna teli ka pikalt määrib peale mensest. DR Kadastik