Menstruaaltsükli pikenemine 18.03.14 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere

Olen naine 31. Alates 17 kasutanud rasestumisvastaste vahenditena Logesti. Paar aastat ka Nuvaringi. 2013. a alguses lõpetasin nende kasutamise, sest plaanis on last saada (varasemalt rasedusi ei ole olnud). Pärast rasestumisvastaste vahendite kasutamise lõpetmist oli tsükkel korrapärane - üldiselt 28 päeva, menses 3-4 päeva. Aasta lõpus aga tsükli pikkus muutus pikemaks, olles viimased 2 korda 31 päeva (menses ühel päeval tugev, teistel päevadel määrib tumeda pruuni verega). Kuid viimane tsükkel oli nüüd aga 36 päeva. Olin tsükli alguses pisut haige, mille käigus tekkis nohu ja üheks päevaks palavik (37,5). Palavik langes minu tavapärasest (36,8) kehatemperatuurist 0,2 kraadi madalamale. Praeguseks on kehatemperatuur minu tavapärases normis. Mensesele eelnes päeva jooksul väga õrn roosa määrimine, järgmisel päeval oli alaselja valu, mida päris valuks ei saa nimetada, pigem väsimus- ja raskustundeks.

Minu küsimus on, et kas selline tsükli muutus on normaalne ja kas see võib mõjutada rasestumist? Nagu enne mainisin, on plaanis last saada. Aasta jooksul, kui rasestumisvastaseid vahendeid ei kasutanud, olime mehega kaitsmata vahekorras, kuid vältisime nö ohtlikke aegu. Möödunud aasta lõpust on olnud meil plaan ja oleme üritanud tabada õiget aega, kuid seni tulutult.

Stressitase on olnud tavaline, mingeid ravimid ei tarbi (vaid foolhapet ja D vitamiini). Umbes 10 aastat tagasi käisin emakakaela kõrvetamas. Pärast seda veritsusi, valusid või põletikke ei ole diagnoositud (on küll seent esinenud). Viimati käisin arstil käesoleva aasta alguses, kus mainisin pikenenud tsüklit, kuid seda ei pidanud arst probleemiks. Ühtlasi ei tuvastanud ta läbivaatusel ultraheli käigus mingeid probleeme. Vähemasti ei öelnud ta midagi, näha oli väikeseid folliikuleid (nädal enne mensese algust). Rasestumise kohta soovitas ta vaid seda, et kui aasta jooksul ei õnnestu, siis tuleb tagasi tulla ja uurida milles probleem. Kas võib olla olukordi, kus arst näeb, et rasestumine võib olla problemaatiline, kuid ei ütle seda patsiendi rahustamiseks? Kuivõrd nooremaks ma enam ei jää, siis ei tahaks lapse saamist väga pikalt edasi lükata - keha ju väsib ja vananeb iga päevaga.

Jään Teie vastust ootama

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
menstruatsiooni tsükli kõikumine +/- 7 päeva on normaalne ja ei vaja mingit uuringut ega ravi. Tsükli kõikumine on sageli seotud stressiga, kaalu muutusega, reisimistega, ravimite tarvitamisega, haigestumisega jne. Samuti on väga tavaline, et tsükli pikkus elu jooksul muutub. Kuna tsükkel on olnud nüüd viimasel ajal 31 päeva, on ovulatsiooni aeg suurima tõenäosusega 16.-17. tsükli päeval. Et hinnata, millal on soodsaim aeg rasestumiseks, soovitan teha ovulatsiooni teste alates tsükli 14.või 15. päevast. Ma ei näe põhjust muretsemiseks, sest günekoloogilisel läbivaatusel ja ultraheli uuringul on olnud kõik korras. Kui ovulatsiooni testid on positiivsed ja rasestumine ei õnnestu, siis edaspidi soovitan mehe uuringut ( spermiogramm). Kui ovulatsiooni testid on mitu kuud järjest negatiivsed, soovitan tsükli keskel pöörduda arsti poole, et ultrahelis hinnata folliikleid munasarjades. Toidulisanditest võib kasutada spetsiaalseid vitamiinide komplekse: "Wellman conception" ja "Pregnacare conception".
Parimate soovidega,
dr. Katrin Seidelberg