Genitaalherpes 05.03.14 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

Reede õhtul tundus, et tupp on kuidagi kuiv, kuid kuna parasjagu oli ka menstruatsioon, siis ei pööranud sellele nii suurt tähelepanu, kuna kasutan tampoone. Laupäeval oli asi natuke hullem ja pühapäeval väljakannatamatu. Olla ei saanud, liikuda ei saanud ega ka wc's käia mitte. Esmaspäeval sain endale kohe naistearsti aja, kus selgus et on genitaalherpes. Välja kirjutati Valtrex, mida pean võtma 4x päevas iga 4 tunni tagant.
Nüüd võtan Valtrexit kolmandat päeva ja asi juba märgatavalt paremaks läinud. Kuid valgevoolust tuleb üsna palju, vahel püsti seistes tilgub paar tilka lausa. Kas see on normaalne või peaksin ma muretsema?
Samuti huvitab mind, kas edaspidine voodielu on nüüd ainult kondoomiga? Olemas on kindel partner.
Ja viimaseks küsimuseks, et kas pille võin edasi võtta või peaksin nende võtmise lõpetama?

Ettetänades,

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Esmane suguteede herpese avaldumine on kõige raskem, sellega kaasneb alati tugev valuaisting. Haiguse episood kestab tavaliselt kuni 10 päeva, kohese herpesevastase raviga alustades kaovad kaebused kiiremini. Lisaks välissuguelundite punetusele ja villidele tekib sageli ka rohke voolus ja valulik urineerimine. Vaatamata ra- vile jääb herpesviirus organismi püsmina, kuid nakkusohtlik partnerile olete vaid viiruse ägenemise faasis ( alates esimestest haigustunnustest kuni paranemiseni). Herpesviiruse (HSV) ägenemise korral tuleb seega kontakti vältida. Ka huuleherpese ägenemisel võib suuseksi kaudu oma partnerit HSV-ga nakatada. Suguteede herpes võib taas ägeneda erinevatel põhjustel : stress, mõni teine suguteede põletik, külmetus jne. Kas üldse või kui tihti hakkab herpesviirus ägenema, sõltub oma organismi immuunsüsteemist. Tehke ravi Valtrexiga lõpuni ja jätkale pillide võtmist skeemi järgi.