Menstruatsiooni veri 11.02.14 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere. Probleem on kestnud vähemalt 4 kuud ja kuna mul on menstruatsioon alati väga täpne, siis nüüd lisandus probleemile 3-4 päeva varem alanud päevad. Minu puhul on see vägagi erakordne. Probleem on selles, et mu veri on paks. Kohe algusest peale. Tavaliselt pean kasutama tampoone, kuid seekord polnud neid peaaegu üldse vaja kasutada. Veri on lihtsalt paks. Ka on päevad kestnud viimasel ajal lühemat aega. Igaks juhuks olen teinud ka rasedustesti, mis oli siiski negatiivne. Päevad on kestnud mul muidu vähemalt 4 päeva. Nüüd siis aga kaks. Kas see võib viidata mingile tõsisemale haigusele? Mul on tehtud konisatsioon 5 aastat tagasi. PAP test oli halb. Viimati võeti proov 2 aastat tagasi, kuna ootasin siis kolmandat last. Kui ma nüüd arsti juurde aja panen, siis tahaks teada, mida tasuks lasta uurida. Olen siiski mures, sest meil on plaanis veel üks laps mõne aasta pärast saada.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
On täiesti normaalne, et menstruatsioonitsükli pikkus ja vere hulk muutuvad. See on seotud munasarjades toodetavate hormoonide tsükliliste muutustega. Vanuses 35-40 võib tsükkel muutuda lühemaks ja ka vereeritus väheneda, seda esineb paljudel naistel. Tsüklihäired võivad olla seotud aga ka paljude teiste põhjustega: stress, kehakaalu kõikumine ( nii liigne kehakaal kui ka kiire kaalu langus), ravimid, dieet, kilpnäärme talitluse häired jm. Kuna viimasest naistearsti külastusest on paar aastat möödunud, soovitan kindlasti nüüd aeg broneerida ( soovitavalt tsükli keskel). Vajalik on teha uus PAP test. Lisaks soovitan ultraheli uuringut, et hinnata emaka limaskesta paksust ja munasarjade struktuuri.