Suguhaigus 12.11.13 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere. Olen 17aastane suguelu elav neiu. Mul on olnud mitmeid erinevaid partnereid viimase aasta jooksul, ning nüüd kahtlustan ma suguhaigust. Probleeme valmistab urineerimine. Pidevalt on ebamugavustunne, peale urineerimist valus, eriti hommikul. Peale urineerimist tulitav tunne kusitis kestab umbes 10 minutit, siis jälle kaob. Joon piisavalt palju, kuid kui päeva lõpus põit tühjendan, ei tule sealt eriti midagi. On olnud korduma kippuvaid põiepõletikke ja kunagi pole uriini tõsisemalt uuritud. Tarvitan ka YAZ beebipille, menstruaaltsükkel on ebaregulaarne ja päevade ajal veri limane. Kui menstruatsiooni pole, tuleb üsna palju valget ebameeldiva lõhnaga voolust. Pole günekoloogi juures käinud. Oleksin tänulik, kui suudaksite mulle öelda, millega võib tegu olla ning mida tuleks ette võtta.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Valulik urineerimine, eriti valulikkus urineerimise lõpus, on kindel põiepõletiku tunnus. Kuna põiepõletikud kipuvad korduma, on vajalik kindlasti teha uriini külv, et välja selgitada põletikutekitaja. Külv võimaldab määrata ka ravi vastavalt antibiogrammile (valida sobivaim antibiootikum) . Mitmed sugulisel teel levivad haigused põhjustavad nii sugu-kui kuseteede põletikke: Chlamydia trachomatis ( klamüüdia), Ureaplasma urealyticum ( ureaplasma), Mycoplasma genitalium ( genitaalmükoplasma). Kõik need tekitajad võivad põhjustada tüüpilisi põiepõletiku ja ka tupepõletiku tunnuseid. Kindlasti on vajalik pöörduda naistearstile, et uurida nende võimalike põletikutekitajate osas. Selleks võtab arst analüüsid emakakaelast ja lisaks soovitan teha ka uriini külvi. Arstile tuleb pöörduda esimesel võimalusel, ka siis, kui kaebused hakkavad taanduma. Korduvate põletike põhjus tuleb välja selgitada ja ravida.