Evra plaastrid ja "päevade" planeerimine 05.11.13 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere. Kasutan Evra plaastreid juba aastaid (umbes 4a), mingeid probleeme ei ole olnud. Vajan praegu aga väga nõu, kuidas Evra plaastritega oma menstruatsioonitsüklit planeerida. Hetkel on nii, et iga esmaspäev panen uue plaastri. Praegu (nädal 45) on nö kolmas plaaster ja järgmisest esmaspäevast (nädal 46) siis ei peaks plaastrit panema ja 47nda nädala esmaspäeval siis jälle esimene uus plaaster. Päevad algavad iga plaastrivaba nädala kolmapäeval ja kestavad 5 päeva. Nüüd on aga nii, et ma kuidagi ei taha, et mul nädala 49 teisel poolel ja 50ndal nädalal päevad satuksid. Palun väga konkreetset nõu, kuidas nende plaastritega saaks "mängida", et seda ei juhtuks? (Pole hullu kui vahepeal peaks kasutama muud rasestumisvastast vahendit). Ise nagu mõtlesin välja, et nädal 46 ei tee plaastrivabaks, vaid panen ikkagi esmaspäeval plaastri ja siis hoopis nädal 47 jätan plaastrivabaks. Siis peaksid päevad ära olema sel vabal nädalal (?) ja nädal 48 esmaspäevast saaksin alustada uue tsükliga, siis olekski plaaster 48, 49 ja 50 nädal ja nädal 51 oleks päevad? Kas nii võib teha? Kas siis millalgi on veel mingi määrimise risk? Millal? Saan aru, et see arvutus nõuab teilt natuke süvenemist, aga paluksin väga abi, kuidas selle teatud aja "päevade vabaks" teha.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Plaastritega päevade nihutamine pole keerulisem kui pillidega ja sa oled seda täiesti õigesti planeerinud. Pane peale 3. plaastrit veel üks plaaster nädalaks ja siis tee nädalane paus, sellisel juhul algab veritsus mõned päevad peale 4. plaastri eemaldamist. Antud juhul siis, kui sa nihutad menstruatsiooni nädala võrra edasi, siis on plaastrid 48.,49. ja 50. nädalal ja 51. nädala keskel algab menstruatsioon. Ja edasi jätkad plaastrite kasutamist tavapärase skeemi järgi. Rasestumisvastane toime sellisel viisil "päevade" nihutamisega ei vähene. Kui sa soovid edaspidi menstruatsiooni edasi lükata näiteks veelgi pikemaks ajaks, võib teha nädalase pausi ka peale 5. plaastrit. Veritsus algab alati plaastrivabal nädala.
Parimate soovidega,
dr. Katrin Seidelberg