Menstruaaltsükli pikkus 03.11.13 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Lp. Dr. Ülle Kadastik
Mul on probleem mentsruaaltsükli pikkusega. Normaalne pikkus on 28-35 päeva, kuid minul on see hetkese seisuga 45 päeva ja iga kuuga on see pikemaks läinud. Alles juunikuus algav tsükkel kestis 31 päeva. Kuid nüüd ei alanud mul oktoobris veritsemine ning ei ole hetkelgi veel hakanud. Veritsemine on kestnud tavaliselt 6-7 päeva. Rindade tundlikus ja paisumine on kaks korda kuus ning kestab tavalisel 3-5 päeva. Veritsus on esimesed kaks päeva väga valusad.
Olen 174 cm pikk ning kaalun 55-58kg olenevalt täis kõhust ning mingil määral päevadest või ovulatsioonist.
Olen mõelnud ka pillide peale, kuid auraga ja aurata migreeni tõttu ei saa kasutada.
Kas oleks mingit võimalust tsükli normaalse pikkuse saamiseks? Või on probleem midagi hullemat? Või on tegemist tavalise stressiga?

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Kui tsükkel muutub ebaregulaarseks, siis põhjuseid on mitmeid, reeglina ikka hormonaalne. Kui pillid ei sobi, siisi soovitaks kollaskeha hormmooni tsükli II faasis 10 päeva jooksul .Suure tõenäosusega võib tegemist olla kollaskeha kerge puudulikkusega ja sellega tsükkel reguleerub. Soovitkas ikka minna günekoloogile, teha progesteroon hormoon ja ravi vastavalt. Dr Kadastik