Voolus ja pakitsus alakõhus 22.10.13 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
olen 36 aastane ning mul on 2 last (7-aastane ja 2-aastane).
Selle aasta juulikuust alates esineb pidev voolus (läbipaistev, mõnikord selline kergelt kollaka alatooniga, aga enamuse ajast läbipaistev), lisaks on pidev pakitsustunne alakõhus. Juulikuus käisin ka naistearstil kontrollis, kes mainis mulle liigset voolust. Tehti klamüüdia analüüs, kuid see oli korras. PAP-test on tehtud u aasta tagasi, siis oli see ka korras.
Selle aasta augustist/septembrikuust on päevad muutunud väga ebakorrapäraseks, augusti lõpus oli vereeritus 10 päeva, sisi oli u 28 päeva vahet ning tulid päevad, mis kestsid 2 päeva. Järgnesid 2 nädalat väga rohke voolusega ning taas 10 päeva kestnud vereeritus. Oktoobri alguses käisin uuesti naistearstil, kus tehti ultraheli, mis ei näidanud midagi. Arst kirjutas välja Duphastoni, mida pidin hakkama võtma selle kuu 20. kuupäevast, kuid ei saanud, kuna enne hakkas menstruatsioon. Kuna ma hetkel võõrutan last rinnast (laps ei taha kuidagi imemisest loobuda), siis arst arvas, et võib olla on siin tegemist hoopis hormoonaalse taseme häirega.
Umbes 4 päeva tagasi lõppes vereeritus, tagasi on läbipäistev voolus ja pakitsus alakõhus. Lisan veel selgituseks, et kogu aeg on olnud sama partner, alates juulikuust kasutan rasestumisvastase vahendina kondoomi. Üks munasari on eemaldatud seoses tsüstiga (2005.a.)

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Suur tänu põhjaliku anamneesi eest, siis kergem teid nägemata anda soovitusi.
Olen teie raviarstiga nõus, kuna toidate veel rinnaga, siis on kõrged hormoonide tasemed prolaktiin, oksütotsiin jt. Kõrge prolaktiini tõttu ei toimu reeglina ovulatsioone ning seetõttu tekib II faasi puudulikkus. Oksütotsiini üks toimetest on emaka lihaskesta kokkutõmmete tekitamine. Ainuõige on lõpetada 2-aastase lapse rinnaga toitmine. Sageli on sellises vanuses seda väga raske teostada, sest lapsel on kujunenud harjumus. Imemisrefleks asendatakse lutiga ja lähedus vanemate kallistustega, sageli peab ema ära sõitma puhkusele.
Edasi peaksite valima kaasaegse kontratseptsiooni: uuem sünnitanud naisele oleks NuvaRing, kui ei ole vastunäidustusi, suitsetamine, tromboos anamneesis jpm. Alates 35 on lubatud munajuhade sulgemine ja vasektoomia.
Vooluse parandamiseks on apteegi käsimüügis Klotrimasool kreem, uued Gyntima sarja tupekuulikesed ja intiimpesu vahendid.
G.Litter, naistearst.ee, Piritalt-Maarjamäelt