Raseduse vältimine peale müoomi operatsiooni 17.07.13 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere
Olen 36aastane sünnitamata naine. Juuni algul eemaldati mul laparoskoopiliselt intramuraalne emakamüoom, mis avastati 9 kuud tagasi sõeluuringu käigus. Müoom oli suurusega 5 korda 5cm ja kaalus 50g ja mingeid vaevusi see mulle ei põhjustanud. Taastumine opist oli kiire ja enesetunne on väga hea. Haiguslehel olin kaks nädalat ja kuu aja pärast lähen kontrolli. Tervis on muidu korras, ravimeid ei tarvita, olen 174 cm pikk ja kaalun 75 kilo, ei joo ega suitseta. Varasemalt olin ülekaaluline (2012 a algul kaalusin 110 kilo, kuid aastaga sain kaalujälgimisega selle normi lähedale). Kuna ma ei tohi lähima aasta jooksul rasestuda, siis soovin nõu, milliseid vahendeid on soovitav kasutada. Elukaaslane töötab välismaal, vahekorras oleme iga pooleteise kuu tagant, enne oppi kasutasin 4 kuud Jeanine pille ja need sobisid. Oleme mõlemad terved, suguhaigusi pole kumbki põdenud, analüüsid on olnud korras ja aborte pole ka mul olnud. Rasedusvastaseid vahendeid enne Jeanine tarvitamist ei kasutanud üle 12 aasta, sest ei elanud seksuaalelu. Mind opereerinud arst soovitas aasta jooksul ainult kondoomi kasutada ja pillid unustada. Aga kui kondoom peaks purunema, mida on ka juhtunud varem, siis...? Mida Teie soovitate? Ja küsiks veel, kas rasedusvastased vahendid soodustavad müoomide (taas)teket? Tänan!

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Soovitaks ikka pille. Vastupidi pillidd on head müoomide korral , pillidega pole täheldatud müoomide kasvu ja soovitatakse ikka kohe peale operatsiooni alustada . Teine võimalus on hormoonspiraal. (MIRENA)
Dr Kadastik