kerge emakakaela düsplaasia 17.07.13 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 26. aastane 1. lapse ema. Mul ei ole olnud palju sekspartnereid ja praeguse elukaaslasega olen koos olnud 6 aastat ja meil on 5 aastane poeg. Meie suhte alguses küll oli meil klamüüdia suguhaigus. Mai kuus käisin arsti juures, tehti pap test ja avastati hpv viirus 31 ja 40. Üks nendest on kõrge riskiga. Kuu hiljem tehti kolpskoopia ja näidistus on: PAP I-II ASCUS7 lameepiteelis, kahjustuskolde selgepiirilise joonega transformats. kl;. 11-12. värvus vahepealne valge. veresoonte joonis: peen punktatsioon ja mosaiik.
Histoloogiline uuring: CIN I ja mikroskoopiline leid: kaheosalisest biopaadist ühes osas emakakaela näärmed tiheda kroonilise põletiku foonil. Teises osas katab stroomat kihiline lameepiteel, mille basaaljoon on akantooniline, epiteeli kihistumine puudulik, esineb üksikuid hüperkroomseid tuumi, "kõrgeid " mitoose, nukleaarseid polümorfismi. Kerge düsplaasia.

Alluuringud :emakakaelakanalis- näärmeepiteel kogumikena. Metaplastilised rakud: tuumad suurenenud
emakaelas- lameepiteel vahe- ja pindmisest kihist, süvakihi rakud. kohati suurenenud tuumad, üksikud hulgituumsed. kepiline mikrofloora, leukotsuute rohkelt

Arst käskis 6 kuu pärast kontrolli tulla. Kas mingit ravi ei määratagi, kui põletik on ühes kohas? Pean tõesti lihtsalt ootama? Ütles, et kui kuue kuu pärast on muutused toimunud ehk siis hullemaks läinud tehakse konisatsioon. Kui tõsine mu olukord tegelikult on? Kas mul tekib vähk tõenäoliselt, kui mulle konisatsiooni ei tehta? Kas rasedusvastaseid pille võin edasi võtta ja mis suguelust saab?

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
Teil on diagnoositud madala astme emakakaela düsplaasia (CIN 1) e. kerged muutused emakakaela rakkudes, mida põhjustab kõrge riski papilloomiviirus ( HPV 31). HPV levib sugulisel teel ja võib olla aastaid niiöelda peidus, ilma et PAP analüüsis oleks mingeid rakumuutusi. Ja väga sageli suudab organismi immuunsüsteem viiruse hävitada juba enne, kui tekivad düsplastilised muutused. Kerge düsplaasia (CIN 1) ei vaja ravi, kuna 70-80 % tõenäosusega kaob HPV iseenelikult ja sellega koos kaovad ka düsplastlised muutused. Organismi immuunsüsteem saab suure tõenäosusega HPV-st võitu, kuid alati on ka võimalus, et düsplaasia aastate jooksul süveneb. Seetõttu peab olema 2 korda aastas jälgimisel ( PAP, kolposkoopia). Juhul, kui diagnoositakse mõõdukas või raske düsplaasia( CIN2,CIN 3), rakendatakse ravi. Ravi on kirurgiline- teostatkse konisatsioon, mille käigus eemaldatakse kahjustatud emakakaela osa.
HPV viiruse vastast ravi pole ja antud juhul on oluline jääda oma arsti juurde jälgimisele. Arvestades analüüsi vastust (leukotsüüte rohkelt), soovitan teha ka testid põletikutekitajatele ( klamüüdia, ureaplama, genitaalmükoplasma). Suguteede põletikud on üks riskifaktor HPV-ga seotud düsplaasia ja emakakaela vähi tekkes, mistõttu on nende testimine ja ravi oluline. Pille võite edasi võtta ja suguelust ei pea loobuma. Kondoom kaitseb sugulisel teel levivate haiguste eest, kuid pole sama efektiivne HPV puhul. Kindlasti soovitan teha HPV vaktsiini, see kaitseb Teid edaspidi kõrge riski viiruste HPV 16 ja HPV 18 eest ja annab ka ristkaitse HPV 31-le. HPV ja vaktsiini kohta loe ka www.emakas.ee ja www.hpv.ee.