hormoonid 09.02.02 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

olen 31.a. naine, rasedusi pole olnud, kuigi soovin last.

Aasta lõpus leiti verest meessuguhormooni kõrge tase (normaalsest 2 x suurem), analüüsi andsin tsükli 4.päeval. Küsin: kas selle hormooni sisaldus tsükli jooksul muutub? Et kui tahaksin lasta kontrollida, ka hormooni sisaldus on muutunud või mitte, kas siis peab analüüsi võtma ka mens.tsükli 3.-5. päeval või võib ka muul ajal analüüsi anda?

Ette tänades

M.

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Ilmselt on selle hormooni nimi testosteroon ,mis sünteesitakse kolesteroonist LH ja FSH toimel sugunäärmetes ja ACTH toimel neerupealistes.Testosterooni kontsentratsioon seerumis sõltub menstruaaltsükli faasist,olles maksimaalne luteaalfaasis ja ovulatsioonil.Koos testosterooniga oleks õige määrata ka SHBG analüüs,et selgitada bioloogiliselt aktiivse fraktsiooni,vaba testosterooni hulk veres.