Määrimine, tromboosioht ja pillid 23.05.13 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

olen 38 a naine. Yasminellet võtnud ca 1 aasta. See kuu unustasin tableti võtmise viimasel nädalal ühel õhtul tableti võtta (võtsin hommikul). Paar päeva pärast seda algas väike määrimine ja nüüd tundub, et hakkavad päevad. Kas ca 12 h tableti võtmisega hilinemine võib põhjustada päevade varasemat algust või määrimist?

Lisaks veel selline küsimus, kuna olen juba 38 a, siis kas oleks normaalne paluda günekoloogil teha mulle analüüsid seoses tromboosiohuga? Ma küll ei suitseta ja olen enam-vähem norm.kaalus.

Ette tänades vastuse eest.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
Yasminelle kuulub madaladoosiliste pillide hulka ja pilli võtmise hilinemine 12 tundi võib põhjustada vähest määrimiist. Pilli võtmise hilinemine üle 12 tunni nõrgestab pillide toimet ja sellega seoses väheneb ka pillide rasestumisvastane kaitse. Seetõttu on järgneva 7 päeva jooksul vajalik kasutada kondoomi. Kui pillide võtmine on ununenud 12 tundi, peab edaspidi pillide võtmist jätkama skeemi järgi ja selline vähene veritsus lõpeb tavaliselt hiljemalt nädala jooksul. Igakuine tavapärane vereeritus tekib taas 7-päevase pillidevaba perioodi jooksul.
Süvaveeni tromboosi (SVT) riski suurendavaid faktoreid on palju. Riski suurendab pillide kasutamine, suitsetamine, rasedus, ülekaal, kõrge vererõhk, pärilik trombofiilia, operatsioon ja sellele järgnev voodirežiim, pikad (üle 8t) lennureisid jne. Võrreldes pillide kasutamisega tõstab rasedus tromboosiriski 4 korda rohkem. Risk tromboosiks tõuseb mitmekordselt, kui esineb mitu riskifaktorit koos. Seetõttu näiteks enne operatsiooni peaksite pillide võtmise katkestama. Päriliku trombofiilia teste on vajalik teha siis, kui lähisugulastel on olnud süvaveeni tromboos nooremas eas. Ka naisi, kellel on olnud raseduse ajal SVT , uuritakse trombofiilia osas. Muudel juhtudel pole vajadust spetsiaalseid teste teha. Piisab regulaarsest perearsti kontrollist: vererõhk, vereanalüüsid (verepilt+kolesterool ). Pillide võtmise peaksite lõpetama juhul, kui tekib kõrge vererõhk, migreen. Vanus üle 35 a+ pillid tõstab tromboosi riski oluliselt juhul, kui on lisaks teisi riskifaktoreid ( suitsetamine, ülekaal jm).