hormonaalne tihend 07.02.02 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Mida endast kujutab hormonaalne tihend rinnas ja kas see võib areneda kasvajaks?

Kas on normaalne, et selline tihend ei ole kadunud ära ühe aasta jooksul ja annab valuga endast pidevalt märku?

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Tere.

Täpselt on ilma Teid nägemata ja rinnanäärme uuringuid tegemata raske öelda, millise haigusega on tegemist. Sõltuvalt Teie vanusest (alla või üle 35) tuleks teha kas rinnanäärme ultraheliuuring või mammograafia. Vahel võib aga rinnanäärme tundlikkus olla põhjustatud hoopiski kilpnäärme haigustest või võib valulikkus rinnas olla põhjustatud ka hoopis teistest põhjustest (närvijuure põletik jne).

Tegemist on arvatavalt rinnanäärme healoomulise tihenemisega (masteopaatiaga), mis üldjuhul ei muutu kasvajaliseks haiguseks. Tsükli II faasis (enne menstruatsiooni) muutub rind tihkemaks ja tundlikumaks (hellaks). Kui sellline muutus on Teid häiriv võib Teie tohter määrata Teile ravi. Nendele naistele, kellel on ''tundlikud rinnad'' tsükli II faasis, soovitatakse vähendada joodava kohvi hulka ja kasutada toidus rohkem kalaõlisid (rasvane kala, kalamaksaõli).

Tervitades Aire Sekavin