Kondoomiallergia, seen, põletik? 18.04.13 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere

Olen 22aastane. Käisin aasta tagasi esimest korda arsti juures. Kaebused olid valu alakõhus ja veritsus. Tugevam valu tekkis peale jooksmas käimist. Arst ütles, et on kerge punetus, aga täpsemalt ütleb siis, kui PAP-testi tulemused tulevad. Helistas ja ütles, et kõik on korras.

Läksin teise arsti juurde, sest kaebused ikka olid. Seal öeldi, et tupepõletik. Kirjutati antibiootikumid. Tegin kuuri ära, aga kerged valud olid ikkagi.
Läksin järgmise arsti juurde. Seal öeldi, et emakapõletik, seen ja allergia kondoomi vastu. Kirjutas mulle antibiootikumid, küünlad ja pillid. Tegin kuuri ära ja hakkasin pille võtma. Peale kahenädalast võtmist hakkasid jalas krabid ja põlve taga käisid valud. Tulid veenilaiendid. Kliitori peale tuli ka kühm. Tupe juures punetas ja oli väga sügelev. Läksin uuesti sama arsti juurde. Ütles, et ma ei tohi mingeid hormoonravimeid kasutada ja et praegu on pesupulbriallergia.
Pesupulbri vahetasin ära. Pille ei võta. Vahekorras olen ikka kondoomiga. Vahekorras saab olla korra v kaks kuus, sest peale vahekorda on jälle kaebused.

Esialgu oli lihtsalt väga kuiv kogu aeg ja valus oli seksida. Siis tekkisid veritsevad lõhed ja sügeles. Peale päevi kadus see ära. Kasutan ka kreemi Vagisas. Nüüd peale vahekorda tekkisid tupe juurde väiksed sügelevad punnid ja ühelt poolt on tupe juures paistes. Sügeleb ja on natuke ka valulik. Oli ka natuke põletav tunne sees, siis tegin keefiri tampooni ja põletav tunne kadus ära. Ilmselt lähevad ka need kaebused peale päevi ära.

Minu küsimused on:
Kas see on kondoomiallergiast või võib olla jälle mingi põletik või seen ja peab ikkagi mingite ravimitega ravima?

Kui mul on kondoomi allergia ja hormoonravimeid ei tohi kasutada, siis mida võib?

Kas on võimalik teha ka mingeid teste, mida ma võin kasutada ja mida mitte?
Kas kondoomiallergia on ravitav?

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

tere. Allergia võib tõesti olla kas kondoomile või ka sidemetele mida mesese ajal ksutate. Kindlasti on ka tupetampoonid ärritavad. Oluline on hügieen ,pesta tohiks ainult selleks mõeldud apteegi pesemisvahenditega, tuppe seest ei tohi pest,a(seda tehakse sageli). Suure tõenäosusega on teil tupe mikrofloora häiritud , sellest ka ärritus. Olemas on erinevaid tupe mikrofloorat parandavaid preparaate. Vagisan ei sobi kõigile. Soovitaks teha tupe äigepraeparaat, mis määrab teie tupe seisundit. Võimalik,et teil on krooniline tupeseen, sefda pekas ravima pikemat aega. Mehe uuringus infektsioonile on ka vajalikud meesetearsti juures. Dr kadastik