Vaskspiraal ja hüperplaasia 13.03.13 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Poolteist kuud tagasi paigaldati mulle esimest korda vaskspiraal, mis hakkas tekitama mitmesuguseid vaevusi. Et arstil tekkis põletikukahtlus võeti külv, mille vastuseid veel ei tea. Saadeti ka ultrahelli kontrollima spiraali asukohta. Spiraal paiknes küll täiesti õiges kohas, aga emakalimaskest oli paksenenud tunduvalt kui norm oleks. Siit küsimus, kas selline paksenemine on spiraali paigaldamise esimeste kuudega kuidagi seotud või on see omaette nähtus?
Ja veel...alates spiraali paigaldamise tesisest nädalast on mind saatnud ka pidev iiveldus...võib see olla seotud ka spiraaliga?
Ette vastuse eest tänades

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija! Andmetest selgub, et olete 38-aastane.
Vastab tõele, spiraalidel on hulgaliselt kõrvaltoimeid ja ebamugavusi, mistõttu neid paigaldatakse järjest harvem.
Välistatud peaks olema urogenitaalne klamüdioos, mille uurimiseks kasutatakse kaasajal küll DNA ehk PCR metoodikat.
Paks limaskest ehk hüperplaasia on vastunäidustus vaskspiraalide paigaldamisele. Tähtis on perearstil teostada vereanalüüs peale menstruatsiooni, suitsetajatel lisaks ferritiin. Kui tegemist on aneemiaga, siis tuleb spiraal koheselt väljutada.
Iiveldus on reeglina raseduse või stressi tunnus, tehke hommikusest uriinist rasedustest, sest vaskspiraalid ei anna 100% kaitset raseduse vastu.
Kui te ei soovi enam sünnitada, siis oleks arukam munajuhad sulgeda või teostada partneril vasektoomia, neil ei ole ravimite kõrvaltoimeid.
Kui te veel ei ole vaktsineeritud emaka kaela vähki ja genitaalkondüloome põhjustavate kõrge riski viiruste vastu, siis kunagi pole hilja, vanuse ülemist piiri ei ole seatud.
Kui saadaksite minu töömeilile oma isikukoodi, siis saaksin rohkem lisainfot digilugu.ee-st.
Võite tulla teisesele nõustamisele.
G.Litter, naistearst.ee, Piritalt