Mirena võimalikud kõrvaltoimed 10.02.13 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Jaanuari alguses avastati vasakus munasarjas muutused. Katsudes tunnen seal mügarikku juba mitmendat kuud, aeg-ajalt tuikab. Hakkasin mõtlema, et ehk on see Mirenast. Kõrvaltoimete kohta lugedes avastasin ka, et jalad (kord üks jalg, kord teine) aeg-ajalt tuikavad, on rasked ja survestatud. Kas võib olla tegemist tromboosi ohuga? Siit sündis otsus, et tahan Mirenast loobuda (Mirena on sees olnud 8 kuud). Kuid niite pole näha. Arst saatis Mirenat narkoosis eemaldama. Toidan last rinnaga, laps 1,5-aastane, küllaltki tihti soovib rinda. Ei kujuta ette, et ei saa talle päev otsa rinda anda. Sellel kuul algas ka menstruatsioon esimest korda. Kas on võimalik, et menstruatsiooni ajal leiab niidid üles ja ei pea narkoosi alla minema. Kas on võimalik, et narkoosis Mirena eemaldamise järgselt peab veel antibiootikume võtma? Kaua võtab aega narkoosis Mirena eemaldamine?

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Vähe tõenäoline, et Mirenast on tromboosioht. Kui kahtlus on siis saab ju kontrollida vere kaudu kas on oht või ei. Mirena spiraali otsad võivad tõesti ka mensese ajal nähtavale tulla, seda muidugi kindlalt lubada ei saa. Peale spiraali eemaldamist ei pea AB võtma kui pole mingit põletikku,. Kui spiraali eemaldada narkoosis, siis see võtab reeglina aega mõni minut. Esialgu ikka täpsustage kas vajate selle eemaldamist. DR Kadastik