Närviline põis 03.02.13 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere
Olen 47aastane. 10 aastat tagasi eemaldati üks munasari ja selle tulemuseks oli see, et menstrutasioon enam ise ei tulnud, vaid hormoonide abil. Olen saanud erinevaid hormoone, kuid kaua neid võtta ei saa, sest väga kiiresti hakkavad valutama pea ja jalad. Samad kõrvaltoimed olid ka siis, kui sain plaastreid ja mirena spiraali. Lõpuks otsustasin, et ei ole vaja ennast piinata ja enam hormoone ei kasutanud.
7 aastat oli kõik korras, kuid umbes 6 kuud tagasi hakkasin tundma nn. närvilise põie sümptomeid. Uroloogiliselt olen uuritud Ravi polikliinuks, kõik on korras. Günekoloogiliselt ka kõik korras, emakas põiele ei vajuta. Naistearst soovitas Vagifemi. Sain seda võtta paar nädalat, põis hakkas rahunema, kuid uuesti tundsin tugevat peavalu ja valu vasakus jalas. Naistearst soovitas hormoone enam mitte võtta ja lihtsalt harjuda ebameeldiva tundega põies.
Küsimus on selline, et kas on mingi ravim ( hormoonivaba), mis võiks mind aidata? Kas sagedam urineerimistunne ja pakitsus võib olla seotud üleminekueaga? Kas on lootust, et need nähud rahunevad, kui üleminek möödas, või see häda on nüüd igaveseks?

Ette tänades

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Ter e! Ma loodan ikka,et Vagifemi viisite tupe tagumisse võlvi,mitte ei võtnud sisse.
Kuna tupp on östrogeenidele tundlik,kaasnevad hormoontaseme langusega mitmed füsioloogilised muutused:tupp lüheneb ja muutub vähem elastseks.Tupesein pakseneb ja niisutava ja kaitsva sekreedi hulk väheneb..Östrogeenipuudus viib ka tupesekreedi happelisuse vähenemisele.Seega soovitan Teil apteegi käsimüügist Ecovag tupekapsleid ja kindlasti soovitan ka kliimaksi süsteemset ravi.Kuna Te hormonaalset ravi ei soovi,siis on käsimüügis olemas Femarelle kapslid,mis stimuleerivad östrogeenretseptoreid.Võtta tuleks kaks kapslit päevas,üks kapsel hommikul,teine õhtul,sõltumata söögist.
Ükski häda ei ole igavene!See ravim on tõeline investeering elukvaliteeti,Edu soovides,Maie Väli