Kehatemp.tõus enne menstruatsiooni ja põievaevused 27.12.12 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tervist, doktor!
Palun Teie abi olukorras, kui umbes nädal kuni 10 päeva enne menstuatsiooni tõuseb kehatemperatuur kuni 37,0-37,5. Enesetunne on väga halb, tunnen juba 37, 0 temperatuuri-alati kaasnevad ka põievaevused. Viimasel korral väga kurnavalt-kasutasin Nitrofurantion Nycomed põieravimit! Kui mensese algusest möödub 4 päeva-siis on kehatemp. 36,9-vahel isegi 36,3 kuni uue alguseni. Tean, et peale ovulatsiooni tekib munasarjas kollakeha, mis toodab progesterooni ja termokeskus võib olla progesteroonile tundlik! Palun andke nõu, kuidas toime tulla ja kas on midagi abistavat-töötada ja hakkama saada halva enetundega on väga raske! Olen pikaaegselt kasutanud AD-sid, viimasel aastal ei kasuta. Äkki on põhjused laiemad? Mida Teie arvate! Oleksin väga tänulik vastuse eest!

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija! Andmetest selgub, et olete 44-aastane. Teil on õigus: " Tean, et peale ovulatsiooni tekib munasarjas kollakeha, mis toodab progesterooni ja termokeskus võib olla progesteroonile tundlik!"
Seni, kuni munasari töötab ja toimuvad ovulatsioonid, ning on kahefaasiline menstruaaltsükkel, on II faasis kehatemperatuuri tõus kuni 37,5 normaalne tõusnud kollakeha hormoonist.
Põhjust võiks otsida sellest, miks end kraadite, kas kehatemperatuuri tõus on ainuke halva enesetunde põhjus.
Mõelda tuleks ka algavale üleminekueale. Meie kliimavöötmes lõppevad menstruatsioonid 45-55 vahel, keskmiselt 51, aga muutused organismis on juba 8 aastat enne. Diferentsiaaldiagnostilistel juhtudel on võimalik määrata ovariaalset reservi, kuid kui menstruatsioonid on regulaarsed, siis on naistearstidele niigi kõik selge.
Kaaluda tuleks ka PMS võimalust, selle raviks on apteegi käsimüügis tabletid Prefemin, mida tuleks tarvitada 90 päeva järjest.
Düsuuria ehk urineerimise ebamugavuse vastu saate apteegi käsimüügist osta Multi-Gyn FemiWash, Klotrimasool kreemi, Ecocillin tupekuulikesed, sest vanuse tõustes muutub tupe mikrofloora ja sageneb bakteriaalne vaginoos.
Soovitan tulla vastuvõtule, sest siis on võimalik täita elukvaliteedi hinnangu tabel, kus on 23 küsimust ja vajadusel määrata ovariaalne reserv. Ka kilpnäärme funktsioon tuleks kontrollida.
Lisainfo: menopaus.info, emakas.ee, http://haigekassa.ee/ENNETUS jpm
G.Litter, naistearst.ee, Piritalt-Maarjamäelt